Skip to content Skip to footer

Zabieg histeroskopii

Schorzenia jamy macicy są główną przyczyną niepłodności i dotykają coraz więcej kobiet, również bardzo młodych. Wśród tych schorzeń możemy wyróżnić: mięśniaki macicy, polipy, zrosty czy małe guzy nowotworowe, które dają niespecyficzny obraz w usg. Dlatego konieczne jest sięgnięcie po bardziej nowoczesne metody diagnostyki ginekologicznej, wśród których prym wiedzie histeroskopia.

Co to jest histeroskopia?

Jedną z takich metod jest histeroskopia. To nieinwazyjny zabieg endoskopowy umożliwiający dokładne obejrzenie jamy macicy za pomocą specjalnego przyrządu, zwanego histeroskopem. Histeroskopia, zwana również wziernikowaniem macicy, to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na oddziałach ginekologicznych. Jest dużo bardziej dokładny i precyzyjny niż znane wszystkim badanie ultrasonograficzne, umożliwia również pobranie wycinka tkanki do badania histopatologicznego.

Kto powinien zostać skierowany na zabieg histeroskopii?

Na zabieg histeroskopii kierowane są głównie pacjentki z podejrzeniem mięśniaków i polipów w jamie macicy oraz guzów mogących być nowotworami. Często również zabiegowi temu poddawane są panie, które przez długi czas nie mogą zajść w ciążę mimo dobrych wyników badań lub te, u których dochodzi do poronień nawykowych. Histeroskopia diagnostyczna umożliwia zdiagnozowanie np. zapalenia endometrium, czyli błony śluzowej macicy, które blokuje implementację zarodka, a jest całkowicie niedostrzegalne w badaniu usg.

Jak wygląda zabieg histeroskopii?

Zabieg histeroskopii wykonywaniu jest w krótkim znieczuleniu ogólnym i polega na wprowadzeniu przez pochwę do jamy macicy histeroskopu, na końcu którego zamontowana jest kamera, która umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza macicy. Histeroskop jest bardzo cieniutki i ma długość około 30 cm. Za pomocą tego urządzenia możliwe jest pobranie próbek do badań histopatologicznych, co ma niebagatelne znaczenie przy różnych chorobach i stanach zapalnych. Histeroskopia diagnostyczna odbywa się najczęściej zaraz po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Pacjentka w dniu poprzedzającym zabieg powinna być na lekkostrawnej diecie, a na 8 godzin przed zabiegiem nie powinna ani jeść, ani pić, z uwagi na podanie znieczulenia ogólnego.

Leave a comment