Skip to content Skip to footer

Łysienie – co robić?

Łysienie to kompleks wielu osób. Sporo ludzi szuka wówczas skutecznych metod walki z tym problemem. Co robić, gdy wypadanie włosów staje się coraz bardziej zauważalne?

Znajdź powód problemu

Choć może wydać się to banalne, ustalenie przyczyny łysienia jest kluczowe dla dalszego sposobu postępowania. Zdarza się tak, że dolegliwość wiąże się z genetyką lub zmianami natury hormonalnej. Wówczas leczenie łysienia polega zwykle na zażywaniu określonych środków farmaceutycznych przepisanych przez lekarza lub przeprowadzeniu przeszczepu bądź innych zabiegów medycyny estetycznej. Trzeba jednak pamiętać, że wypadające włosy mogą być również efektem złej diety, stresu lub nadmiernego zmęczenia. Wtedy wskazana jest przede wszystkim zmiana trybu życia. W wielu wypadkach przyczyna łysienia może być ustalona jedynie w porozumieniu ze specjalistą. Pomoc trychologa lub dermatologa jest zatem bardzo wskazana. Nie warto więc czekać – gdy zaczyna się wypadanie włosów, leczenie należy wdrożyć jak najwcześniej.

Chroń włosy

Bez względu na to, co jest głównym powodem łysienia, włosy w takich momentach wymagają szczególnego traktowania. Należy więc przeanalizować własne nawyki związane z ich higieną i pielęgnacją. Warto sprawdzać, czy kupowane kosmetyki, takie jak szampon, lakier, odżywka, mają dobry skład. Wiele kiepskich produktów może bowiem pogłębiać łysienie. Ponadto konieczny jest też umiar w stosowaniu środków do włosów oraz zakup odpowiednich akcesoriów (specjalne szczotki, grzebienie itp.). Trzeba także zwrócić uwagę na sposób czesania i układania fryzury. Lepiej powstrzymywać się przed zbyt częstym korzystaniem z niektórych sprzętów, jak np. suszarka, prostownica czy lokówka.

Wypadanie włosów leczenie

Osoby dotknięte łysieniem mogą zastosować różne formy kuracji. Specjaliści często przepisują preparaty w formie kapsułek lub środków do wcierania bezpośrednio w skórę głowy. Niekiedy konieczna jest terapia hormonalna lub odstawienie niektórych rodzajów leków. Na wypadanie włosów stosowane są również domowe metody, polegające na robieniu maseczek z produktów spożywczych (jajka, awokado, banan, siemię lniane itp.). Warto zadbać o prawidłową dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze. Często pomocne są także suplementy diety. Na pewno jednak leczenie łysienia musi odbywać się przy wsparciu i fachowej pomocy specjalisty.

Leave a comment