Skip to content Skip to footer

Jak zwalczyć trądzik

Każda kobieta marzy o gładkiej skórze bez przebarwień i wyprysków. Wielu z nas dotykają jednak problemy skórne, w tym popularny trądzik, który wg wielu jest trudny, czy wręcz niemożliwy w skutecznym zwalczaniu. Czy na pewno? Świadoma i przemyślana pielęgnacja może pomóc!

Kosmetyki dla cery trądzikowej

Nie raz z zazdrością patrzymy na osoby, które mogą używać kosmetyków, które po prostu ich zaciekawiły. Fajny zapach, fajne opakowanie, fajna cena. Niestety z trądzikiem nie ma żartów i każdy, nawet najdrobniejszy krem musimy być przemyślany i dopasowany właśnie do naszej cery.

Dobór kosmetyków zależny jest od tego w jaki sposób leczony jest trądzik. W przypadku silnej kuracji, wspartej np. wysuszającymi maściami, konieczne jest sięgnięcie po kremy delikatne, nawilżające i najlepiej hipoalergiczne. Leczenie cery trądzikowej i dodatkowo wysuszonej jest jeszcze gorsze. Jeśli nasze problemy na skórze nie są aż tak bardzo rozwinięte i nie stosujemy ostrych kosmetyków – pamiętajmy, by wybierać preparaty o silniejszym działaniu przeciwtrądzikowym.

Głębokie oczyszczanie

Skórę trądzikową należy regularnie oczyszczać z kurzu, brudu czy makijażu. Najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Częstsze mycie może spowodować efekt przeciwny do zamierzonego, tj. zwiększyć produkcje łojotoku i przyczynić się do nasilenia trądziku. Do oczyszczania nie należy używać zwykłego mydła – nadmiernie wysusza skórę. Zdecydowanie lepiej postawić na kosmetyki, które są przeznaczone dla tego rodzaju cery – żele antybakteryjne, emulsje miceralne czy pianki.

Po oczyszczeniu twarzy warto również sięgnąć po tonik antybakteryjny, a następnie po krem nawilżający lub nawilżająco- matujący przeznaczony do naszej cery. Takie kremy mają nieco inne zadanie niż pozostałe – skupiają się na złuszczaniu naskórka, zmniejszeniu łojotoku oraz likwidacji bakterii.

Makijaż przy trądziku

Dobór kosmetyków dla cery trądzikowej powinien być przemyślany. Zbyt ciężki makijaż zatyka pory i nie wygląda atrakcyjnie na twarzy. Warto tutaj postawić na podkład dobrej jakości, antybakteryjny, z przeznaczeniem do cery z naszymi problemami. Na mniejsze lub większe wypryski przeznaczone są korektory punktowe – również antybakteryjne. Pomagają one zakryć drażniące nas pryszcze i nie przyczyniając się do dalszego ich rozwoju.

Przy cerze trądzikowej lepiej odłożyć na bok róż do policzek oraz pudry brązujące – będą nie tylko podkreślać zaczerwienione miejsca, ale również przyczynią się do rozwoju trądziku.

Dieta też jest ważna

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan naszej skóry jest dieta. Każda osoba może inaczej reagować na różne produkty, dlatego zaleca się drogę tzn eliminacji. Należy po prostu odłożyć żywność, która negatywnie wpływa na cerę i skupić  na jedzeniu owoców, warzyw i piciu duże ilości wody. Tylko stała obserwacja pozwoli nam poznać na co nasz organizm źle reaguje, a na co obojętnie. Nawet jeżeli u kogoś zauważyliśmy nasilone zmiany pod wpływem spożywania danego produktu – to pamiętajmy, jest to sprawa indywidualna i u nas może ona inaczej przebiegać

Przy takich problemach z cerą, warto sięgać po produkty bogate w witaminę B, B2, B3, E oraz cynk. Pomogą one poprawić stan naszej skóry.

Na koniec – pamiętajmy o cierpliwości. Problemy skórne tj. trądzik nie powstają w jeden dzień i podobnie też nie zwalczymy ich chwilową kuracją. Przemyślane działania, dobór kosmetyków i diety pomogą w stopniowym poprawianiu kondycji skóry, tak by w końcu stała się gładka i piękna. Powodzenia!

 

Tekst powstał we współpracy z zespołem apteki Cefarm24.pl.

Leave a comment