Skip to content Skip to footer

Jak wybrać dobry dom opieki?

Opieka nad starszymi osobami to dzisiaj problem wielu osób- szczególnie w Warszawie .Tu bowiem niestety praktycznie każdy z nas dużo pracuje, czasem do późnych godzin nocnych i niestety nie jesteśmy w stanie zająć się naszymi ukochanymi bliskimi, którzy są w podeszłym wieku. Dlatego też nieraz decydujemy się o znalezieniu domu opieki dla naszych ukochanych tak, aby mieli oni godną opiekę oraz potrzebne zaplecze lekarskie i pielęgniarskie. Jednak z prasy i z telewizji często docierają do nas pogłoski o złym traktowaniu, o nadużyciach w takich zakładach. Jak tego uniknąć i wybrać dobry dom opieki?

Pierwszy krok- poszukiwania w internecie

Na początek warto wpisać odpowiednią frazę np. „dom opieki mazowieckie” czy też „dom opieki warszawa” w wyszukiwarkę internetową. Następnie warto przejrzeć wszystkie oferty. Pod jakim kątem? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy zdjęcia w ogóle nam się podobają. Czy wszystko wygląda na zadbane, czyste itp. Następnie dobrze jest sprawdzić poszczególne opinie innych użytkowników na temat tego domu. Ponadto warto przeczytać dokładnie opisy poszczególnych domów opieki- jakie zajęcia są zapewnione naszym seniorom, jaka opieka. Trzeba także wiedzieć, że cena wcale nie gwarantuje wysokiej jakości usług- czasem domy opieki o niższej cenie mogą okazać się ciekawsze. Warto również dokładnie sprawdzić, co jest zawarte w cenie.

Drugi krok- wizyta w wybranym domu opieki

A zatem doszliśmy pod dom z tabliczką „Dom opieki Warszawa”. Na co zwrócić uwagę będąc tam? Przede wszystkim, jeśli to możliwe, to warto nie umawiać wcześniej wizyty albo podjechać, wejść i zapytać na kiedy możemy się umówić na obejrzenie domu. Wtedy uda nam się zobaczyć, jak funkcjonuje taki dom „nieprzygotowany”. Trzeba zatem przede wszystkim porozmawiać z kierownikiem, z personelem, z pielęgniarką. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zwracają się oni do pensjonariuszy. Dobrze jest także zapytać o zajęcia dodatkowe- czy seniorzy mają jakoś organizowany czas wolny?

Trzeci krok- dodatkowe informacje

Czasem ani oferta w internecie ani wizyta nie powodują, że już wiemy, który dom opieki wybrać. Warto wówczas blisko położone domy opieki Warszawa jest przecież bardzo dużym miastem i jeśli wybierzemy dom opieki położony daleko od naszego miejsca zamieszkania czy pracy, będzie nam trudno odwiedzać ukochaną osobę. Warto także popatrzeć od innej strony na lokalizację, w jakiej znajdują się wybrane przez nas domy opieki Warszawa czasem ma całe połacie bez drzew- lepsze będą te domu opieki, w pobliżu których znajduje się park czy jakiś teren zielony albo te, które mają choć ładny ogród.

Materiały do artykułu udostępnił dom opieki Kaśmin Warszawa