Skip to content Skip to footer

Jak wykonuje się badania genetyczne?

DNA człowieka mogą być analizowane przy pomocy badań genetycznych. Nowoczesna technologia sprawia, że są one niezwykle dokładne i mogą być wykonywane praktycznie wszędzie.

Zalety badań genetycznych

Na uwagę zasługuje fakt, że wiele mutacji przyczynia się do chorób genetycznych. Warto wyróżnić także uwarunkowania genetyczne poszczególnych osób i predyspozycje do konkretnych schorzeń. Niezwykle cennym narzędziem diagnostycznym są Badania genetyczne Kraków, które cieszą się ostatnio naprawdę dużą popularnością. Warto dodać, że mogą być przeprowadzone w czasie ciąży lub chwilę po narodzinach dziecka. W czasie ciąży pobierana jest krew matki i na jej podstawie wykonywane są badania genetyczne Katowice pomagające wykryć pewne schorzenia.

Cel badań genetycznych

Badania genetyczne Kraków są dostosowane indywidualnie do danej osoby, dlatego bezpieczeństwo stoi na najwyższym poziomie. Warto zwrócić uwagę na fakt, żeby badania były robione w renomowanej i sprawdzonej placówce, w której panują sterylne warunki. Badania genetyczne Katowice przeprowadza się na małej ilości krwi matki. Z krwi pępowinej wykonuje się testy po narodzinach dziecka. Zamiast krwi pępowinej można użyć także śliny niemowlęcia. Odpowiednio dobrani specjaliści dokonują analizy genów w specjalnie wyposażonych laboratoriach. Celem diagnostyki są mutacje, ponieważ to one są odpowiedzialne za rozwój poszczególnych chorób. Warto mieć na uwadze, że schorzenie wykryte we wczesnym stadium da się jeszcze bardzo łatwo wyleczyć.

Rodzaje badań genetycznych

Badania są dosyć skomplikowane, dlatego powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają dużą wiedzę. Warto wyróżnić też badania genetyczne robione bezpośrednio przed porodem. Od osoby ciężarnej pobierana jest krew, a z niej oddzielany jest materiał genetyczny. Zadaniem specjalistów jest sprawdzenie, czy na materiale genetycznym nie powstały żadne nieprawidłowości chromosomowe. Badanie z krwi pępowinowej lub śliny dziecka jest całkowicie bezinwazyjne i przeprowadza się po narodzinach. Wiele osób wykonuje badania genetyczne profilaktycznie, ponieważ cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że można wykryć nawet 300 chorób genetycznych dzięki badaniom genetycznym. Analizie poddawane są cały genom, a nie poszczególne chromosomy, dlatego testy są niezwykle precyzyjne.

Leave a comment