Skip to content Skip to footer

Angiografia tk – co warto wiedzieć o tym badaniu?

Bardzo często wśród pacjentów zauważyć można zjawisko, gdy unikają oni jakiegoś badania i odwlekają jego wykonanie tak długo, jak tylko się da. Jest to oczywiście efekt obaw przed bólem lub też dyskomfortem towarzyszącym danemu badaniu. Często już sama nazwa wzbudza strach przed tym, jak będzie dane badanie wyglądało. Dobrym tego przykładem jest angiografia tk, która jednak jak się okazuje, nie jest wcale taka straszna, a jednocześnie jest niezwykle potrzebna. Co warto wiedzieć o tym badaniu?

Czym jest Angiografia tk?

Jeśli chce się przekonać pacjenta do konkretnego badania, w pierwszej kolejności trzeba mu konkretnie wytłumaczyć to, czym dane badanie jest i czym się charakteryzuje. Jak to zatem wygląda w przypadku angiografii tk?Badanie to polega na podaniu do układu krwionośnego specjalnej substancji, czyli kontrastu, która następnie przy pomocy promieni rentgena na zdjęciu zostanie podświetlona. Pozwoli to zobrazować stan naczyń krwionośny w danym miejscu ciała.Czy takie badanie jest bolesne lub wywołujące dyskomfort u pacjenta? Jedyną niedogodnością w przypadku angiografii może być samo podanie kontrastu, co następuje poprzez wenflon. Poza tym jednym aspektem całe badanie jest stosunkowo szybkie i zupełnie bezbolesne.

Dlaczego badanie angio tk jest tak ważne?

Jak więc widać, po powyższym opisie, angio tk to badanie dość proste i w miarę wygodne od strony pacjenta. Z jakiego jednak powodu jest ono tak ważne i dlaczego nie powinno się odkładać jego wykonania, jeśli zostanie ono zlecone przez lekarza?Celem wykonywania angiografii tk, jest znalezienie jakichkolwiek anomalii w układzie krwionośnym człowieka. W zależności do tego, w którym miejscu będzie ono wykonane, czyli np. obejmie głowę, klatkę piersiową, czy też brzuch lub kończyny, dotyczyć może różnego rodzaju przypadłości. Może to więc być zator miażdżycowy, tętniaki, rozwarstwienia, czy też zwężenia, a nawet zmiany nowotworowe. Wszystko to doskonale będzie widoczne na zdjęciu wykonanym podczas badania.Jak więc widać, jest to niezwykle ważne dla zdrowia, a nawet życia człowieka badanie, ponieważ pozwala zawczasu zdiagnozować potencjalnie śmiertelne zagrożenie i zastosować odpowiednie leczenie. Nie warto więc odkładać wykonania tego badania na później, lecz lepiej zgłosi się na jego wykonanie od razu.

Leave a comment