Skip to content Skip to footer

Domy opieki

Starość i niedołężność często są tożsama ze smutkiem i samotnością. Dziś nie przywiązuje się tak dużej wagi do opieki nad rodzicami czy dziadkami, ludzie migrują za karierą do innych miast czy krajów, zostawiając seniorów często bez wsparcia i opieki. Wraz z upływem czasu osoby starsze i schorowane stają się coraz bardziej nieporadne, a ich egzystencja staje się całkowicie uzależniona od innych: krewnych, sąsiadów, znajomych.

Co oferują domy opieki?

Dom opieki jest odkryciem ostatnich lat i często jedyną formą pomocy, dla osoby, która nie radzi sobie z wyzwaniami codzienności. W domu opieki osoba chora, starsza i niedołężna otrzyma każdą niezbędną pomoc. Kadra wykwalifikowanych opiekunów i pielęgniarek pomaga w czynnościach związanych z utrzymaniem higieny, dokarmia, dba o podawanie leków, zajmuje się sprzątaniem czy praniem i, co najważniejsze, często po prostu dotrzymuje towarzystwa, co dla osoby samotnej bywa ogromnym wsparciem, wręcz wybawieniem. W domach opieki regularnie pojawia się lekarz, który systematycznie bada podopiecznych. Co więcej, wiele domów opieki, zwłaszcza w dużych miastach (np. domy opieki mazowieckie), oferuje dla pensjonariuszy szereg aktywności, które pozwalają urozmaicić czas: zajęcia sportowe, rzemieślnicze, artystyczne czy ogrodowe. Tego typu aktywności pozwalają seniorom dbać nie tylko o kondycję ciała, ale również umysłu.

Jak znaleźć dobry dom opieki?

Najłatwiejszym sposobem na znalezienie dobrego domu opieki jest wyszukanie ich w internecie. Szukając haseł: dom opieki Warszawa, domy opieki mazowieckie otrzymamy listę placówek, które świadczą tego typu usługi. Kolejnym krokiem powinna być weryfikacja, na podstawie opinii, które również są ogólnodostępne. Najlepszym jednak sposobem na sprawdzenie, czy bliski krewny będzie bezpieczny i odpowiednio zaopiekowany, jest umówienie się na spotkanie z kierownictwem placówki, aby osobiście i na miejscu sprawdzić warunki panujące w domu opieki, podejście personelu do pensjonariuszy, czystość i porządek. Sama fraza: dom opieki Warszawa czy domy opieki mazowieckie nie dają żadnej gwarancji, że miejsce jest przyjazne osobom tego potrzebującym i spełnia wszelkie konieczne standardy dla tego typu placówek.

Leave a comment