Żylaki kończyn dolnych to obecnie dość powszechna dolegliwość, która w równym stopniu dotyka kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest dość dużo, przede wszystkim decydują o tym czynniki genetyczne. Przewlekła niewydolność żylna staje się problemem, gdy czynniki genetyczne wspomagane są przez inne, takie jak niewłaściwa dieta, ciąża czy mało aktywny tryb życia.
Profilaktyka niewydolności żylnej – więcej ruchu
Ruch bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję organizmu, ale również na prawidłowe funkcjonowanie układu żylnego. Zwiększenie aktywności fizycznej wcale nie oznacza konieczności intensywnych ćwiczeń przez wiele godzin każdego dnia. Często wystarczy zwyczajny spacer – jeżeli jest taka możliwość warto drogę do pracy przebyć pieszo lub rowerem zamiast samochodem. Warto kilka razy w tygodniu wykonywać lekkie i niezbyt wymagające ćwiczenia takie jak wspinanie na palcach, szybki marsz w miejscu czy popularne ćwiczenie nazywane rowerkiem. Jak pokazują badania, przewlekła niewydolność żylna znacznie rzadziej atakuje osoby, które regularnie pływają czy jeżdżą na rowerze. Niestety, osoby mające genetyczne skłonności do pojawiania się żylaków kończyn dolnych powinny zrezygnować z wszelkiego rodzaju aktywności, które będą nadmiernie obciążały stopy.
Profilaktyka niewydolności żylnej – odpowiednia garderoba
Być może niewiele osób ma świadomość tego, że nieodpowiednia garderoba może zwiększyć szansę na to, że prędzej czy później pojawią się żylaki kończyn dolnych. W profilaktyce należy zatem unikać zbyt obcisłych skarpet oraz spodni. Nie wskazane do użytkowania są również buty na wysokich obcasach (chodzi tu oczywiście o codzienne użytkowanie tego tupu obuwia, ich okazjonalne zakładanie nie powinno przyczynić się do rozwoju żylaków). Osoby, którym zależy na skutecznej profilaktyce przeciwko żylakom powinny zrezygnować także z obcisłej bielizny takiej jak gorsety czy majtki wyszczuplające.
Profilaktyka niewydolności żylnej – dieta i odpowiednia masa ciała
Bardzo często czynnikiem sprzyjającym występowaniu przewlekłej niewydolności żylnej jest nadwaga, która nadmiernie obciąża nogi i powoduje wzrost ciśnienia krwi w kończynach dolnych. Dlatego też należy zadbać o zdrową dietę i utrzymywanie prawidłowej w stosunku do wzrostu wagi. W tym celu warto wzbogacić codzienną dietę w produkty zawierające błonnik czy takie, które w naturalny sposób wspomagają żyły. Są to przede wszystkim jagody, wiśnie, śliwki, ciemne winogrona, ale również czerwona i czarna fasola oraz herbata z dzikiej róży.