Skip to content Skip to footer

Czy dermatolog to zawód przyszłości?

Osoby, które studiują medycynę, marzą zazwyczaj o ratowaniu życia. Seriale telewizyjne pokazują bohaterskie wyczyny chirurgów lub romantyczne historie o wiejskich lekarzach. Nie ma w nich miejsca na krosty, egzemy i łuszczycę. Jednak skóra, która jest „lustrem duszy”, wskaźnikiem chorób wewnętrznych i procesów ogólnoustrojowych jest obiektem zainteresowania wielu lekarzy.

Dermatologia — miłość od drugiego wejrzenia

Tak większość dermatologów opisuje swój wybór specjalizacji. W pewnym momencie nauki pojawia się zainteresowanie tą ekscytującą dziedziną medycyny i otwiera się świat pełen nieoczekiwanych możliwości.

Wiele nowych terapii systemowych (np. w obszarze łuszczycy, ale także w terapii raka skóry) poszerza dziś możliwości terapeutyczne. Dermatolodzy często potrafią sami rozwiązać wiele problemów – od diagnostyki po terapię – bez korzystania z laboratoriów lub konieczności odwoływania się do innych dziedzin. Dermatologia jest się również niezwykle innowacyjna.

Dermatolog — zawód przyszłości

Każdy, kto dziś zdecyduje się na dermatologię, może liczyć na wiele propozycji pracy i wypełnioną poczekalnię. Zapotrzebowanie na młodych lekarzy jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. W równym stopniu przyczynia się do tego rozwój dermatologii, jak i także kwestie rozwoju demograficznego. Eksperci zajmujący się badaniami usług zdrowotnych przewidują na przykład, że odsetek chorób skóry związanych z wiekiem wzrośnie o około 30 procent w ciągu najbliższych 10 lat.

Obecnie istnieje poważny problem z wypełnieniem gabinetów dermatologicznych — zwłaszcza na terenach wiejskich. Jednak młodzi lekarze specjaliści, których nie ciągnie na wieś, też nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy w dużych miastach.

Klinika, praktyka, badania — dermatologia jest różnorodna

Oczywiście — jak we wszystkich dziedzinach — można wybierać między kliniką, badaniami i oddziałem szpitalnym. Choć dobrze wyszkoleni specjaliści dermatologii nie muszą długo szukać wakatu, największe zapotrzebowanie jest obecnie wyraźnie w szpitalach.

Można też otworzyć własną praktykę. Właściciel gabinetu sam podejmuje wszystkie decyzje, ale także ponosi całą odpowiedzialność.Tak więc wszystkie drzwi są otwarte dla młodych dermatologów, a przed nami ekscytująca kariera. Każdy, kto poważnie podchodzi do tematów dermatologicznych i interesuje się nieco inną, ale bardzo różnorodną codzienną rutyną pracy, zdecydowanie powinien przyjrzeć się branży — być może jest to zawód dla niego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Leave a comment