Lekarze i chirurdzy, a także inne osoby zatrudnione w szpitalach (salowe, pielęgniarki itp.) muszą koniecznie przestrzegać wszelkich procedur dotyczących higieny pracy. Nic więc dziwnego, że na co dzień noszą czepki medyczne. Takie nakrycia głowy to jeden z najważniejszych elementów odzieży ochronnej. W artykule opiszemy, jakie są ich rodzaje. Co więcej, odpowiemy na pytanie: dlaczego ich kolor ma duże znaczenie?
Kroje czepków medycznych
Czepki chirurgiczne do użytku jednorazowego są obowiązkowe. Dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo w trakcie zabiegów operacyjnych, a personel szpitalny jest mniej narażony na zakażenie drobnoustrojami. Można spotkać trzy główne rodzaje czepków: beret, hełm oraz furażerka. Różnią się one od siebie krojem. Te pierwsze są bardzo uniwersalne i praktyczne. Powodują, że w otoczeniu włosów nie pojawia się pot. Z kolei czepki medyczne w formie hełmu są jeszcze bardziej skuteczne, bo uszyto je z oddychającego materiału. Jeżeli chodzi o furażerki, to charakteryzują się one dużą wygodą. Łatwo można je poszerzać albo zwężać, dlatego idealnie sprawdzają się podczas wykonywania operacji.
Wybór czepka
Ważne, aby taki beret albo furażerkę dobrze dopasować do rozmiaru danej głowy. Jednak to nie jest jedyny aspekt, na jaki należy zwracać szczególną uwagę. Zakładając na głowę czepki chirurgiczne, warto dobrać je pod względem jakości materiału, z którego są zrobione. Tutaj najlepsza okazuje się wytrzymała włóknina polipropylenowa, bo w stu procentach zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Świetna jest także tak zwana wiskoza. To oczywiście nie wszystkie elementy decydujące o wyborze czepków. Znaczenie ma jeszcze sam wygląd.
Obecne czepki chirurgiczne nie przypominają tych stosowanych przez lekarzy wiele lat temu. Są bowiem dostępne w przeróżnych kolorach i ciekawych, zabawnych wzorach. Dzięki nim wpływa się na lepsze samopoczucie pacjentów (także tych najmłodszych) i wzbudza pełne zaufanie. Przykładowo biała barwa kojarzy się bezpośrednio z higieną, a niebieska ze spokojem. Z kolei różowa sprawia, że lekarz wydaje się bardziej empatyczną osobą. Kiedy natomiast ma na głowie czerwony czepek, wtedy czujemy, że jest człowiekiem energicznym i gotowym do trudnej walki z chorobą.