Choroby żył wraz z chorobami tętnic i naczyń chłonnych klasyfikowane są jako choroby naczyniowe. Choroby naczyniowe stanowią poważny problem i rozpatrywane są w kategorii chorób cywilizacyjnych.
Choroby żył – geneza
Mechanizm powstawania chorób żył jest dobrze poznany, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych. Rozpatrując Choroby nóg, zauważamy, że jest on związany z pierwotnymi lub wtórnymi nieprawidłowościami w budowie naczyń krwionośnych, w tym ze zmianami w obrębie ścian i zastawek żył, co w prowadzi do wzrostu ciśnienia w obrębie naczyń żylnych, a w konsekwencji do poszerzenia naczyń i refluksu żylnego.
Choroby nóg – objawy
Pierwotne zmiany są mało widoczne i ograniczają się do delikatnych pajączków położonych powierzchniowo na skórze. W późniejszym czasie, dochodzi do powiększenia i utrwalenia zmian w części skórnej i podskórnej, związanej z nieprawidłowym odpływem krwi żylnej.
Choroby nóg – konsekwencje
Refluks żylny i nieprawidłowy odpływ krwi żylnej zwiększa ryzyko zakrzepowe i pojawiania się obrzęków w obrębie kończyn dolnych.
Choroby nóg – rozpoznanie
Prawidłowe rozpoznanie oparte jest o wywiad specjalisty z pacjentem oraz rzetelnie wykonane badanie dopplerowskie. Od jakości jego wykonania zależy nie tylko działanie doraźne, ale również rokowanie długofalowe.
Choroby nóg – leczenie
Wachlarz możliwych do zastosowania metod leczenia jest szeroki, począwszy od metod nieinwazyjnych, wykorzystujących ucisk zewnętrzny, tworzony przez pończochy lub rajstopy uciskowe, który to ucisk nie usuwa przyczyn dolegliwości ale w dużym stopniu poprawia komfort pacjenta i niweluje nieprzyjemne objawy. W momencie gdy choroby żył, mają charakter bardziej zaawansowany, wówczas konieczne są metody inwazyjne, ukierunkowane nie tylko na poprawie komfortu ale również usunięciu przyczyn dolegliwości. Są to jednak metody inwazyjne, takie, jak: mikroskleroterapia, echoskleroterapia, techniki laserowe lub w ostateczności, gdy zmiany są bardzo zaawansowane – operacje chirurgiczne.
Choroby nóg – żylaki nawrotowe
Niestety zastosowanie nawet najbardziej inwazyjnych technik leczenia, nie jest gwarancją stuprocentowego wyleczenia. Zdarzają się bowiem żylaki nawrotowe. Są one zazwyczaj konsekwencją nieprawidłowej diagnostyki pierwotnej, wyboru złego toru leczenia, aż w końcu nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu.