Skip to content Skip to footer

Badania genetyczne – co warto wiedzieć?

W obecnych czasach medycyna staje na coraz większym poziomie. W ten sposób powstają nowe możliwości przeprowadzania różnorodnych badań profilaktycznych. Ostatnio, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się badania genetyczne. Kiedy i dlaczego warto je wykonać?

Dlaczego warto wykonać?

Szacuje się, że nawet w przypadku 1 na 30 dzieci dochodzi do choroby genetycznej. Jest to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje bardzo różnorodne choroby. Badania genetyczne Kraków mogą odpowiednio szybko wykryć rozwijającą się chorobę w organizmie dziecka, co daje dużo większą szansę na skuteczne leczenie.

W ten sposób, rodzice będą lepiej przygotowani na wszelkie możliwości. Skutecznie badania genetyczne Katowice obejmują szereg zabiegów analizujących genom dziecka. Co dokładnie wchodzi w pakiet badań genetycznych?

Jak przebiegają badania genetyczne?

Warto zacząć od tego, iż badania tego typu wystarczy zrobić raz w życiu ze względu na stałość genomu ludzkiego. W ten sposób, jednorazowa diagnoza może okazać się pomocna w przyszłości, do identyfikowania innych schorzeń.

Wiele badań genetycznych jest bardzo prostych pod kątem pobierania próbki. Najczęściej wykorzystuje się wymaz z policzka. W ten sposób, badanie może zostać przeprowadzone każdemu człowiekowi. Od bardzo małego dziecka, po osobę w podeszłym wieku. W ten sposób, zyskuje się materiał, który może powiedzieć bardzo dużo na temat danej osoby. Jakie wyróżnia się badania genetyczne Kraków?

Typy badań genomu

Najczęściej wykonywanym testem genetycznym jest test na ojcostwo. Stanowi on niepodważalny dowód w sprawach sądowych i na jego podstawie wyrok może być tylko jeden. Dodatkowo, badania genetyczne Katowice mogą zostać wykonane pod kątem choroby zatorowo-zakrzepowej. Dzięki analizie genomu można dojść do wniosku na temat potencjalnego narażenia na tego typu choroby. Bardzo często badaniami genetycznymi są zainteresowane pary starające się o dziecko.

Podsumowując, wykonanie badań genetycznych może dostarczyć bardzo wielu informacji na temat zdrowia danego pacjenta. W ten sposób, można wykryć wiele poważnych chorób w ich początkowym stadium co daje dużo większe szanse na skuteczne leczenie. Z tego powodu, warto wiedzieć gdzie i w jaki sposób wykonać dane badanie.

Leave a comment