Problemy naczyniowe takie jak rozszerzone naczynka, trądzik różowaty czy rumień to dość powszechne dolegliwości dermatologiczne. Na szczęście z pomocą zabiegów medycyny estetycznej można łatwo sobie z nimi poradzić. Zamykanie naczynek na twarzy jest bezpiecznym zabiegiem i przynosi oczekiwane efekty.
Jak wygląda usuwanie „pajączków”?
Zabieg usuwania widocznych, nieestetycznych naczynek przeprowadzany jest przez lekarza dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i wymaga kilku serii powtórzeń, by przynieść w pełni zadowalający efekt. Koszt jednego zabiegu zależy od podjętej metody i wielkości zmiany skórnej.
Zamykanie naczynek na twarzy można wykonać przy użyciu aparatu IPL, który za pomocą głowicy emituje wiązkę światła o określonej częstotliwości. Światło dociera w głąb skóry, w której zachodzi proces fototermolizy, w wyniku którego wybrane naczynko zostaje zamknięte, następnie wysuszone, by finalnie ulec całkowitemu zniszczeniu.
Innym, bardzo polecanym przez kosmetologów zabiegiem jest laserowe usuwanie naczynek. W tej metodzie wykorzystuje się precyzyjną wiązkę lasera, która pochłaniana jest przez hemoglobinę. W ten sposób krew zostaje podgrzana, a ścianki naczynka zniszczone, które ostatecznie zostają usunięte z organizmu.
Jakie są zalecenia po zamykaniu naczynek na twarzy?
Po zabiegu usuwania niechcianych „pajączków” należy odpowiednio zadbać o skórę. Podstawą jest jej właściwa pielęgnacja. Należy stosować mocno nawilżające kremy i unikać drażniących środków myjących oraz peelingów. Wskazane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem (50 SPF) i ochrona twarzy przed bezpośrednią ekspozycją na słońce.
Ponadto warto unikać czynników sprzyjających rozszerzaniu się naczynek krwionośnych. Należy zrezygnować z alkoholu i ostrych przypraw oraz zwiększyć ilość płynów. Niewskazana jest intensywna aktywność fizyczna i długie, gorące kąpiele.
Przeciwwskazania do zabiegu
Tak, jak przy wielu innych zabiegach, tak w przypadku zamykania naczynek na twarzy istnieje cały szereg przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie tego zabiegu.
Przede wszystkim czynnikiem wykluczającym są różnego rodzaju problemy zdrowotne: osoby borykające się z bielactwem, ze skórą mającą tendencję do powstawania blizn i przebarwień, chorujące na nowotwór, epilepsję i chorobę Parkinsona nie kwalifikują się do zabiegu.
Ponadto na zamykanie naczynek nie powinny udawać się kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby stosujące leki i zioła światłouczulające oraz osoby ze świeżą opalenizną.