Masaż to jedna z najstarszych znanych człowiekowi technik leczniczych i relaksacyjnych. Wywodzący się z Chin i Indii masaż stosowany jest od tysięcy lat jako forma leczenia fizykalnego objawów chorobowych, a niekiedy także przyczyn choroby. Do dziś masaż klasyczny stanowi podstawę rehabilitacji i terapii wielu schorzeń ogólnoustrojowych i miejscowych.
Wskazania do masażu klasycznego
Masaż klasyczny może być wykonywany u osób w różnym wieku i stanie zdrowia. Najczęściej wykonywany jest w przypadku różnorodnych schorzeń układu ruchu: urazach, zespołach bólowych kręgosłupa, stawów i mięśni, wadach postawy, ograniczeniu ruchomości stawów. Inne wskazania to zmiany przeciążeniowe, zakwasy mięśni po intensywnym wysiłku, regeneracja organizmu sportowców.
Masaż to także świetne wsparcie terapii schorzeń innego typu, takich jak niewydolność krążenia obwodowego, obrzęki, przewlekłe zapalenie nerwów. Nie ma ponadto lepszej techniki relaksacyjnej niż masaż – jego wykonanie skutecznie łagodzi stany napięcia nerwowego czy bezsenności oraz stany depresyjne i lękowe.
Przeciwwskazania do masażu klasycznego
Mimo, iż masaż jest bardzo bezpieczną i skuteczną formą terapii, nie jest wskazany dla każdego. Istnieje kilka schorzeń, które wykluczają wykonanie masażu. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju zmiany skórne na obszarze ciała objętym masażem. Ponadto przeciwwskazaniem do wykonania masażu jest gorączka oraz ostre i podostre stany zapalne, a także obecność tętniaków czy żylaków.
Kolejne sytuacje wykluczające wykonanie masażu to nowotwory, problemy z krzepliwością krwi (zwłaszcza hemofilia), ciąża i menstruacja, nadciśnienie, kamica nerkowa, choroba wrzodowa z tendencją do krwawień czy wczesne zmiany pourazowe (zwichnięcia, złamania, skręcenia, naderwanie mięśni czy ścięgien).
Techniki wykonania masażu
Najczęstszą techniką wykonania masażu klasycznego jest głaskanie. Technika ta rozpoczyna i kończy każdą sesję masażu. Polega na wykonywaniu delikatnych, posuwistych ruchów po powierzchni skóry. Rozcieranie to mocniejsze oddziaływanie na skórę, generujące wytworzenie ciepła i przekrwienie tkanek. Ugniatanie służy pobudzeniu krążenia i pobudzenia mięśni, ich rozluźnieniu lub rozciągnięciu.
Oklepywanie to energiczne uderzanie dłonią w powierzchnię ciała. Ten silny bodziec mechaniczny powoduje skurcz mięśni, pobudzenie krążenia oraz oddziałuje na nerwy obwodowe. Roztrząsanie i wałkowanie to najsilniejsze techniki masażu.
Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA