Skip to content Skip to footer

Trądzik pospolity

Dla nastolatków trądzik to bardzo poważny problem, raczej nie medyczny, ale psychologiczny. Wstydzą się brzydkich krost na twarzy i najczęściej w tym czasie unikają kontaktów z rówieśnikami. Kompleksy na punkcie własnego wyglądu mogą prowadzić do depresji. Trądziku nie należy lekceważyć, należy go leczyć.

Jak objawia się trądzik?

Trądzik to zmiany na skórze twarzy, które najczęściej dotykają nastolatków w okresie dojrzewania. W mniejszym zakresie spotykany jest trądzik niemowlęcy (dzieci do 2 lat) oraz trądzik różowaty występujący u osób dorosłych. Nie wszystkie przyczyny są znane, ale najczęściej wymieniane są:

• uwarunkowania genetyczne,

• zmiany hormonalne,

• stres,

• błędy dietetyczne.

Największy wpływ mają zmiany hormonalne, nadmiar androgenów powoduje zwiększoną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Normalnie sebum (łój) wydalane jest na powierzchnię skóry za pomocą mieszków włosowych. Nadmiar sebum powoduje ich zatkanie, mieszki stopniowo pęcznieją a później przerywają powłokę skóry w formie zaskórniaków.

Fazy rozwoju trądziku

Trądzik zaczyna się niewinnie od kilku zaskórniaków, które najczęściej samoistnie znikają po kilku dniach. Pod żadnym pozorem nie można ich wyciskać, wtedy najłatwiej dochodzi do zakażenia. Wystarczy odpowiednio pielęgnować cerę.

Druga faza trądziku to tzw. krosty w kolorze czerwonym, świadczą one o rozwoju stanu zapalnego. Po jakimś czasie zmieniają kolor na sino-czerwony. To ostatnia i najgroźniejsza faza trądziku.

Leczenie trądziku

Jasno trzeba powiedzieć, że nie ma domowych sposobów na trądzik. Od początku trzeba cerę trądzikową odpowiednio pielęgnować i stosować preparaty dla niej dedykowane. To przede wszystkim maści i kremy zawierające pochodne witaminy A. Powszechnie dostępne są w drogeriach oraz aptekach.

Jeżeli zaskórniaki nie ustępują, konieczna jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie leczenia trądziku. Możliwości jest kilka i najczęściej jest to leczenie miejscowe połączone z leczeniem ogólnym. Lekarz przepisuje preparaty zawierające antybiotyk oraz tabletki do zażywania. Leczenie trądziku nie jest łatwe i może potrwać nawet kilka miesięcy, ale przynosi dobre efekty.

Czasami po trądziku pozostają nieestetyczne blizny, ale te można usunąć w gabinecie kosmetycznym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Leave a comment