Skip to content Skip to footer

Sposoby na szybszą regenerację mięśni po treningu

Ciężkie treningi fizyczne, zwłaszcza te wykonywane przy użyciu dodatkowych obciążeń, bardzo mocno wpływają na ciało, przez co staje się ono osłabione i zmęczone. Dzień po ćwiczeniach mięśnie są napięte, co uniemożliwia wykonanie kolejnego treningu. Przy pomocy pewnych sposobów da się jednak przyspieszyć ich regenerację. Warto z tych metod skorzystać.

Sposób 1 – masaż relaksacyjny

Nic tak nie rozluźnia ciała jak dobrze wykonany masaż. Sportowcy korzystają z tego zabiegu bardzo często i mają swoich prywatnych masażystów, do których zawsze udają się tuż po cięższym wysiłku. W przypadku przetrenowania warto skorzystać z podobnych usług. Masaż relaksacyjny można też wykonać w domowych warunkach – prosząc o pomoc swojego partnera.

Rozmasowanie napiętych miejsc na ciele przyniesie błyskawiczną ulgę. Podczas masażu warto skupić się na znalezieniu punktów spustowych, przypominających twarde kulki umieszczone pod skórą. Należy je systematycznie rozbijać, aby lepiej rozciągnąć i rozluźnić całe ciało.

Sposób 2 – rollowanie

Nie mając możliwości skorzystać z profesjonalnego masażu, zawsze można go wykonać samodzielnie – z pomocą rollera. Wałek do masażu powinien być miękki i gładki, by zbyt mocno nie naciskał on na ciało. Później, gdy mięśnie przyzwyczają się do jego działania, można zastąpić go rollerem z dodatkowymi wypustkami.

Masaż relaksacyjny wykonywany przy użyciu rollera doskonale rozbija punkty spustowe i świetnie przygotowuje do aktywności fizycznej. Jest też łatwy do przeprowadzenia – chcąc rozmasować przednią część uda, należy położyć się na wałku tak, aby móc przesuwać nim po nodze. Techniki tego masażu prezentowane są na licznych filmach instruktażowych umieszczanych w Internecie.

Sposób 3 – zimne kąpiele

Metoda dość drastyczna, ale niezwykle skuteczna. Jak z niej skorzystać? Wystarczy napełnić całą wannę bardzo zimną wodą i dorzucić do niej kilka worków kostek lodu. Następnie należy się zanurzyć i poleżeć w takiej miksturze przez ok. 15 minut.

Liczne badania potwierdziły już, że lodowa kąpiel potrafi zmniejszyć napięcia mięśni, rozluźnić całe ciało i przyspieszyć procesy regeneracyjne. Można stosować ją naprzemiennie z masażami relaksacyjnymi, aby oddziaływać na mięśnie różnymi bodźcami. Dzięki temu nie zdążą one przyzwyczaić się do takiego zabiegu i zawsze zadziała on na nie pozytywnie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA

Leave a comment