Skip to content Skip to footer

Psycholog, czyli lekarz ludzkich serc

Lekkie dołki miewa każdy z nas, szczególnie jesień i zima sprzyja gorszym nastrojom. Mniej słońca, mniej witaminy K, dni są bardzo krótkie, przez co człowiekowi nic się nie chce. Z takich dołków bardzo szybko jednak wychodzimy i zapominamy o nich oddając się ponownie rzeczom, które nas cieszą. Jesienna chandra może dopaść każdego, ale może też przerodzić się w coś znacznie głębszego, a wtedy pomocy trzeba szukać u specjalisty.

Ciągły stres, napięcie i strach

Ciągła apatia i zmęczenie to pierwsze sygnały, że dzieje się coś złego. Stany obniżonego nastroju mogą trwać kilka dni, ale gdy dni zamieniają się w tygodnie, zdecydowanie należy na chwilę zwolnić i zastanowić się co dzieję się z naszym życiem. Czasami lęki zaczynają być tak silne, że nie pozwalają skupić się na pracy, nie pozwalają cieszyć się z czasu spędzanego z bliskimi i powodują bezsenność. W takich wypadkach wskazana jest pierwsza wizyta u psychologa. Psycholog nie jest osobą, do której chodzą tylko ludzie z depresją. Jest to terapeuta, który pomoże w walce z problemami, pomoże inaczej nastawić się do życia, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pokieruje do specjalisty, który wdroży odpowiednią farmakoterapię.

Popsute relacje

Psycholog to osoba, do której zgłosić można się również w przypadku problemów w relacjach z rodziną czy partnerem. Pierwsza wizyta u psychologa jest dla wielu osób stresująca, czasami wstydliwa. Są to jednak niepotrzebne emocje. Psycholog ma za zadanie pomóc w odbudowaniu tego, co dla pacjenta ważne. Nie będzie on oceniał ani krytykował. Pogarszająca się komunikacja z drugą osobą i brak chęci spędzania z nią wolnego czasy to pierwsze sygnały narastającego problemu. Problemy mogą dotyczyć również seksualności, wybuchów złości i ciągłych kłótni.

Pierwsza wizyta u psychologa nie oznacza od razu rozpoczęcia terapii. Pierwsze spotkanie to konsultacja problemów. Czasami potrzebnych jest kilka konsultacji, by razem z psychologiem ustalić najlepszą dla pacjenta terapię. Wiele zależy od tego z jakiej natury problemami przychodzimy do psychologa oraz jakie mają podłoże. Wiele trudności psychicznych wynika z zaburzeń w obszarze fizycznym (na przykład zaburzenia hormonalne lub neurologiczne). Wtedy psychoterapia musi być połączona z kontrolą innych lekarzy specjalistów. Spotkanie z psychologiem może znacznie podnieść jakość życia i pozwolić spojrzeć na wiele spraw z szerszej perspektywy. Zrzucenie ciężaru i pozwolenie obcej osobie na obiektywne spojrzenie na nasze problemy może przynosić naprawdę świetne efekty i nadzieję na lepszą przyszłość.

Leave a comment