Skip to content Skip to footer

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

W obecnych czasach pewna grupa schorzeń nosi nazwę chorób cywilizacyjnych. Spośród nich można wyróżnić przede wszystkim otyłość, cukrzycę oraz choroby wieńcowe. Niestety, coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne oraz alergie, spośród których można wyróżnić atopowe zapalenie skóry.

Skąd bierze się AZS?

Atopia jest schorzeniem, które dotyka coraz większą liczbę osób. Chorują dzieci oraz dorośli. Objawy mogą być bardzo uciążliwe. Wystarczy powiedzieć, że przez doskwierający świąd ludzie wybudzają się ze snu i mają problemu z ponownym zaśnięciem.

Wszelkie objawy związane z atopowym zapaleniem skóry są wywoływane przez pewne mechanizmy alergiczne. Chodzi o to, że po kontakcie z uczulającą substancją, ciało uruchamia swój system ochronny starając się usunąć niechcianego intruza. W ten sposób powstaje stan zapalny, który następnie powoduje świąd skóry.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

W obecnych czasach wszelkie choroby skóry stają się coraz poważniejszym problemem. Głównie z tego powodu, iż trudno jest zlokalizować konkretną przyczynę takiego problemu. Z tego powodu, nie wystarczy wizyta u jednego specjalisty. Chorzy na AZS najczęściej kierują się bezpośrednio do dermatologa oczekując natychmiastowych efektów.

Prawda jest jednak taka, iż wizyta u dermatologa pozwoli zredukować objawy związane z AZS poprzez wykorzystanie pewnych maści na swędzące ręce, jednak nie pozwoli zlokalizować prawdziwej przyczyny. Warto zatem udać się do alergologa aby zaplanować testy mające na celu wykrycie substancji alergicznych. Warto również udać się do dietetyka, który pozwoli przyrządzić plan diety przeciwzapalnej, która może zredukować skutki w postaci świądu. Ogólnie rzecz biorąc, walka z AZS to dość długa i trudna przeprawa, jednak dogłębna diagnoza i holistyczne podejście do leczenia mogą przynieść ciekawe rezultaty.

Podsumowując, w obecnych czasach coraz więcej osób ma problem z różnorodnymi schorzeniami. Spośród nich można wyróżnić takie rzeczy schorzenia jak atopowe zapalenie skóry, które jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Aby skutecznie walczyć z tą jednostką chorobową, konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnozy. Świąd może zostać uśmierzony poprzez różnorodne maści, ale przyczyny należy szukać głębiej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Leave a comment