Dłonie są niezbędne podczas wykonywania codziennych czynności. Oznacza to, że nastawione są one na działanie wielu potencjalnie niebezpiecznych substancji, jak i drobnoustrojów. Prawidłowa higiena mycia rąk jest zatem podstawą dla każdego.
Fakty i mity dotyczące higieny mycia rąk
Wiele osób nie przykłada dużej uwagi do tego, jak myje dłonie po skorzystaniu z toalety. Sądzą, że ich opłukanie czystą wodą jest wystarczające do tego, aby usunąć wszystkie drobnoustroje ze skóry.
Tymczasem dłonie zawsze powinny być umyte z użyciem mydła, najlepiej hipoalergicznego. Pozwala to uniknąć jakichkolwiek oznak reakcji alergicznych. Przy częstym myciu rąk niezbędne jest także pamiętanie o regularnym nawilżaniu skóry dłoni. Dzięki temu każdy ma szansę pozostać zdrowym, a jednocześnie może cieszyć się z pięknego wyglądu swoich rąk.
Jak dobrze umyć dłonie?
Standardowa Higiena mycia rąk wymaga użycia wody zmieszanej z mydłem. Mydło to musi być rozprowadzone na całej powierzchni dłoni, włączając w to przestrzeń między palcami. Dobrze jest skupić swoją uwagę także na przestrzeni pod paznokciami, gdzie często można znaleźć najwięcej bakterii i innych drobnoustrojów.
Dobrze umyte dłonie to takie, które były myte przez co najmniej minutę. Następnym krokiem jest spłukanie mydła, a później dokładne osuszenie rąk. Najlepiej użyć do tego jednorazowych ręczników papierowych, zwłaszcza gdy jest się w toalecie publicznej.
Kiedy warto częściej myć ręce?
Ręce należy myć po każdej wizycie w toalecie. Jednakże staje się to prawdziwą koniecznością zwłaszcza podczas przebywania w przestrzeni publicznej. Ilość drobnoustrojów, które zalegają na wszystkich przedmiotach powszechnie dostępnych jest ogromna. Dlatego też wtedy warto rygorystycznie przestrzegać wszystkich zasad higieny mycia rąk.
Oprócz tego mycia rąk powinno być częściej wykonywane w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Dotyczy to zarówno kontaktu z osobami chorymi na zwykłe przeziębienie, jak i podczas trwania sezonu grypowego. Zwracając uwagę na takie podstawy jak odpowiednie mycie dłoni często można uniknąć ciężkich chorób.