Czas oczekiwania na narodziny dziecka często wypełniony jest lękiem i niepokojem. Dzieje się tak wtedy, gdy istnieją podejrzenia, że z rozwojem dziecka nie wszystko może być w porządku. Pierwsze niepokojące sygnały mogą pojawić się podczas tak zwanych badań prenatalnych, czyli wyjątkowo szczegółowego USG, w czasie którego lekarz ocenia rozwój płodu.
Badanie genetyczne w ciąży
Po co robi się badania genetyczne w ciąży? Aby odpowiedzieć na nurtujące kwestie dotyczące zdrowia dziecka, jeżeli lekarz będzie miał wątpliwości odnośnie tego, czy płód prawidłowo się rozwija. Wątpliwości mogą pojawić się właśnie po wspomnianym już USG prenatalnym, ale nie tylko. Jeżeli w rodzinie kobiety lub mężczyzny są osoby mocno obciążone wadami rozwojowymi, badanie jest wskazane. Często korzystają z niego również osoby, które o dziecko starały się w późnej dorosłości. Po 40 roku życia znacznie wzrasta prawdopodobieństwo różnych wad rozwojowych u dziecka. Wtedy badanie genetyczne robi się po to, aby uspokoić się, wyciszyć wątpliwości.
Badania genetyczne – czy to bezpieczne?
Badania genetyczne w ciąży, które kojarzone są przez większość osób, to na przykład amniopunkcja. Jest to badanie inwazyjne, podczas którego materiał do badań pobiera się od samego dziecka. Na szczęście medycyna bardzo się rozwija, dlatego powstają bezpieczne sposoby pobierania materiału. Można na przykład wyekstrahować DNA dziecka z DNA krwi matki. Oznacza to, że materiał do badań pobiera się od kobiety, co jest bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu.
Dokładność badań genetycznych
Badania genetyczne z krwi są niezwykle dokładne. Niestety nie można tego samego powiedzieć na przykład o USG prenatalnym. Dlatego, jeżeli istnieją jakiekolwiek podejrzenia, że z rozwojem dziecka coś jest nie tak, warto skorzystać z najdokładniejszych metod. Nowoczesna badania genetyczne wykonuje się w kilku miejscach w Polsce. Niektóre testy realizowane są poza granicami kraju. Na wyniki czeka się kilka tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i ten czas spędzić jak najlepiej. Jednoznaczne wyniki badań genetycznych pozwalają przygotować się na to, co nastąpi po narodzinach dziecka.