Skip to content Skip to footer

Najnowocześniejsze dermatoskopy, które ratują życie

Niepokojące zmiany na skórze to problem wielu osób. Warto wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem i zyskać pewność, że jest się zdrowym. Niestety wiele osób przychodzi po pomoc zbyt późno, a zmiany nowotworowe są ciężkie do usunięcia. To duży błąd, szczególnie że badanie znamion specjalnym sprzętem jest zupełnie bezbolesne.

Nowoczesne dermatoskopy, czyli urządzenia ratujące zdrowie i życie

Dermatoskop to urządzenie, które pozwala na niezwykle wnikliwe obejrzenie zmian na skórze. Dzięki takiemu urządzeniu lekarz może trafniej postawić diagnozę. Badanie nie trwa długo, jest przede wszystkim bezbolesne i zupełnie bezpieczne. Wiele zmian na ciele człowieka to zupełnie zwyczajne przebarwienia oraz pieprzyki. Zdarza się jednak, że niektóre z nich okazują się czerniakami – a te mogą okazać się groźne. Diagnozy nie należy się bać – czerniak wykryty we wczesnym stadium nie będzie groźny jeśli zostanie szybko usunięty.

Jak działają dermatoskopy?

Najprościej mówiąc, dermatoskopy to urządzenia, które powiększają obraz. Dzięki temu lekarz oglądający zmianę skórną ma szansę zbadać ją niezwykle dokładnie. W przypadku diagnozowania czerniaków ogromne znaczenie mają szczegóły, mianowicie: charakter brzegów, asymetria, jednolitość koloru i ukształtowanie powierzchni. Nowoczesne dermatoskopy powiększają zmiany około 10 krotnie. Ich dodatkową funkcją jest wbudowane oświetlenie, które pozwala na lepszą widoczność.

Najnowocześniejsza videodermatoskopia

Wideodermatoskopia to metoda diagnostyki zmian barwnikowych służąca do wykrycia czerniaka skóry na wczesnym etapie rozwoju. Najnowsze aparaty zupełnie samodzielnie wyświetlają parametry znamienia. Jest to spore ułatwienie dla lekarzy. Ludzkie oko nie jest aż tak dokładne, jak urządzenie które może powiększyć zmianę wielokrotnie. Zmiany, które uznane są za potencjalnie niebezpieczne należy regularnie kontrolować. Wideodermatoskopia pozwala na porównywanie kolejnych wyników badań. Dzięki temu lekarz szybko będzie wiedział o progresji zmian, a co za tym idzie, jeśli zmierzać będą one w złym kierunku, będzie mógł szybko zareagować. Dzięki tej metodzie nawet najmniejsze zmiany mogą być z powodzeniem ściśle kontrolowane. Jest to bardzo skuteczny sposób na walkę z czerniakami.

Leave a comment