Skip to content Skip to footer

Leczenie trądziku – jak pozbyć się nieestetycznych krost?

Trądzik to jeden z najpowszechniejszych problemów dermatologicznych. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, ale coraz częściej dotyka także dorosłych. Może mieć różne podłoże – od zmian hormonalnych, przez nieprawidłową pracę gruczołów łojowych, po stres i nawyki żywieniowe. Jak skutecznie go leczyć i odzyskać piękną cerę?

Rodzaje i przyczyny trądziku

Zmiany trądzikowe to nie tylko problem natury estetycznej, ale też przyczyna obniżonej samooceny, a czasem nawet wycofania społecznego czy depresji. Na krostki i wykwity narzekają głównie nastolatkowie. W czasie dojrzewania hormony szaleją, pojawia się stres, co przy odpowiednich predyspozycjach skutkuje pogorszeniem stanu cery – pojawia się tak zwany trądzik młodzieńczy. Często stan cery z wiekiem się poprawia, ale bywa też, że zmiany skórne pozostają albo że wręcz pojawiają się dopiero w wieku dojrzałym. Należy wtedy odwiedzić dermatologa, by sprawdzić, co jest jego przyczyną – to może być trądzik różowaty, hormonalny, torbielowaty czy zawodowy. W zależności od jego przyczyny, lekarz zaleci inny sposób postępowania.

Jak przebiega leczenie trądziku?

Rozpoczynając leczenie trądziku, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Cera potrzebuje czasu, by odzyskać dobrą kondycję. Sposób postępowania zależy i od rodzaju, i od zaawansowania zmian skórnych. W przypadku pojedynczych wykwitów, dermatolog zaleci leczenie miejscowe, w przypadku rozległego trądziku, może zalecić nawet antybiotyk czy terapie na całą skórę.W czasie leczenia trądziku trzeba także przestrzegać dobrze zbilansowanej diety, unikać stresu, pamiętać o codziennej dawce ruchu – to wszystko ma wpływ na stan skóry i jest niezbędne do poprawy jej wyglądu.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – o czym warto pamiętać

Leczenie trądziku obejmuje nie tylko leki, ale i właściwą pielęgnację. Skóra trądzikowa ma tendencję do przetłuszczania się, ale jednocześnie jest bardzo wrażliwa, skłonna do podrażnień. Potrzebuje więc odpowiedniego traktowania: dokładnego, ale delikatnego oczyszczenia, a także nawilżenia, które nie poskutkuje zapchaniem porów.Przy leczeniu skóry trądzikowej najlepiej sięgać po tak zwane dermokosmetyki, czyli produkty do pielęgnacji stworzone we współpracy z dermatologami, dedykowane konkretnemu rodzajowi cery.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Leave a comment