Skip to content Skip to footer

Leczenie chorób skóry dłoni

Skóra dłoni jest niezwykle wrażliwa, dlatego podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. Jest to szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatura za oknem jest niska.

Czym są choroby skóry dłoni?

Należy jednak pamiętać, że czasami mimo pielęgnacji mogą rozwijać się choroby skóry dłoni. Niektóre z nich są wywoływane przez zarodniki grzybów lub pasożyty. Trzeba także uważać na bakterie i wirusy, ponieważ one również są bardzo groźne.

Warto dodać, że choroby skóry dłoni potrafią się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie udać się do dermatologa, który ustali plan leczenia. Grzybica jest obecnie najczęściej występującą chorobą skóry dłoni. Jest bardzo dokuczliwa dla pacjenta i ma przewlekły charakter.

Grzybica rąk

Na uwagę zasługuje fakt, że grzybica rąk może bardzo szybko przenieść się na stopy. Za zakażenie odpowiedzialne są grzyby chorobotwórcze, czyli dermatofity, które są w pewnym stopniu podobne do ludzkiej keratyny. Grzybica dłoni jest z reguły zlokalizowana w śródręczu oraz przy kciuku.

Choroby ogólnoustrojowe oraz obniżona odporność mogą przyczynić się do powstania grzybicy. Oprócz grzybicy dłoni może nam też towarzyszyć grzybica paznokci. W takiej sytuacji paznokcie stają się brązowe lub żółte i zaczynają się rozwarstwiać. W aptekach dostępne są preparaty do leczenia grzybicy, ale mimo wszystko warto zgłosić się do specjalisty na konsultację. Kolejną chorobą dłoni jest drożdżyca, którą wywołują drożdżaki, które także są grzybami. Najczęściej jest zlokalizowana w przestrzeniach między palcami.

Drożdżyca

Na uwagę zasługuje fakt, że drożdżyca dotyczy głównie kobiet, ponieważ mężczyźni chorują na nią bardzo rzadko. Rozwarstwianie się naskórka i pękanie skóry to główne objawy drożdżycy. Choroba może także być skutkiem AIDS lub innych chorób wyniszczających organizm.

Niezwykle problematyczna jest egzema, na którą choruje blisko 10% ludzi na całym świecie. Główną przyczyną są uwarunkowania genetyczne, takie jak alergie. Egzema najczęściej pojawia się na palcach, ale może też rozprzestrzenić się na zewnętrzną stronę dłoni. Podstawą leczenia jest wyeliminowanie alergenów odpowiedzialnych za rozwój choroby. Do zawodowych chorób skory zaliczana jest między innymi różyca.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Leave a comment