Dziurawiec pospolity to roślina, która występuje nie tylko w Europie, ale także Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Pomimo tego że większość osób traktuje ją jako chwast, to ziele do dziurawca wykazuje mnóstwo pozytywnych właściwości zdrowotnych, jeśli chodzi o ludzki organizm. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do stosowania dziurawca istnieją pewne przeciwwskazania. Co warto wiedzieć o leczeniu tym ziołem?
Dziurawiec Kiedy zbierać?
Osoby, które nie są zbyt zorientowane w temacie Polnych roślin, mogą zastanawiać się, kiedy najlepiej zbierać dziurawiec Otóż, roślina ta kwitnie w okresie od czerwca aż do września i to właśnie na ten czas przypadają zbiory charakterystycznych, żółtych kwiatów. Nie wszyscy wiedzą, że dziurawiec bywa nazywany zielem świętojańskim Nie bez powodu. Otóż, niezależnie od panującej na dworze aury, zawsze zakwitnie on do nocy 24 czerwca – czyli czasu przesilenia letniego. Pierwsze zbiory dziurawca przypadają na okres jego pierwszego kwitnienia- która kończy się maksymalnie w połowie lipca. Roślina po przycięciu ponownie zakwitnie pod koniec sierpnia i to właśnie wtedy można zarządzić drugie zbiory.
Dziurawiec zastosowanie
Warto wiedzieć o tym, że już starożytni Ludzie chętnie wykorzystywali prozdrowotne działanie dziurawca. Był on uznawany za środek niezastąpiony w leczeniu schorzeń układu pokarmowego oraz gojeniu ran. Dziurawiec uznawany jest jako środek wspierający leczenie depresji, schorzeń układu pokarmowego, kamice żółciowej, stanów zapalnych skóry oraz wielu innych problemów.
Warto jednak wiedzieć o tym, że nie Wszyscy pacjenci mogą stosować dziurawiec. Przede wszystkim, osoby, które stosują kurację dziurawcem, powinny unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na światło słoneczne. Wszystko dlatego, że dziurawiec zwiększa ryzyko poparzeń słonecznych. Trzeba pamiętać również o tym, że regularne przyjmowanie dziurawca może zmniejszać skuteczność innych, przyjmowanych leków. Dlatego w grupie pacjentów, którzy powinni zrezygnować z zażywania tego zioła, są osoby przyjmujące chemioterapię interferon, indynawir, antykoncepcja hormonalną oraz antykolaguanty. Wszystko dlatego, że dziurawiec może wchodzić w interakcję z innymi lekami oraz sprawiać, że zostaną one wyparte z komórek organizmu.