Odpowiednie zaopatrzenie placówek medycznych gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo podczas przeprowadzania zabiegów. Produkty, które wykorzystywane są do codziennych lub mniej częstych zadań, powinny być zawsze zdatne do użycia (termin ważności), obecne w odpowiednio dużych ilościach oraz właściwie oznakowane. Przykład stanowią płyny infuzyjne.
Wyposażenie szpitali, przychodni, izb przyjęć i nie tylko
Wspomniane płyny infuzyjne służą np. do przeprowadzania podskórnych lub dożylnych wlewów kroplówkowych. Mogą być roztworami wodnymi różnych substancji bądź emulsjami. Zanim zostaną wykorzystane do określonego celu są jałowe, czyli zabezpieczone w opakowaniach przed dostępem jakichkolwiek zewnętrznych zanieczyszczeń.
Ważne jest, by wszelkie pojemniki z płynami infuzyjnymi były dokładnie opisane. Oznaczenia znajdują się zarówno na opakowaniach zewnętrznych, jak i na workach z płynem, ale niekiedy mogą się ścierać i warto na to uważać. Niejednokrotnie możliwość podania niewłaściwych substancji we wlewie wiąże się naprawdę z dużym ryzykiem.
Podobnie ważną kwestią jest przechowywanie płynów infuzyjnych. Należy postępować ściśle z wymaganiami określonymi przez producenta, żeby zawartość pojemników nie uległa uszkodzeniu np. w wyniku naświetlenia bądź ekspozycji na wysoką temperaturę. Placówki medyczne muszą dysponować odpowiednim zapleczem, chłodziarkami itd.
Wykorzystanie płynów infuzyjnych
Duże zapasy różnego rodzaju płynów infuzyjnych powinny znaleźć się na stanie szpitali, izb przyjęć, przychodni itd., dotyczy to również placówek dla zwierząt. Dostęp do właściwych substancji, które można podać potrzebującemu pacjentowi, często przesądza o jego zdrowiu, a nawet życiu.
Większość płynów infuzyjnych podaje się w postaci wlewów (kroplówek). Są one podawane dożylnie lub podskórnie, w zależności od potrzeb i składu. Niekiedy zachodzi konieczność skorzystania z zawartości pojemnika również zewnętrznie, chociażby do oczyszczenia powierzchni, wnętrza jam ciała czy inhalacji.
Jałowość płynów infuzyjnych gwarantuje, że będą bezpieczne dla organizmu. Jeśli opakowanie nie zostaje wykorzystane w całości, wyrzuca się je i tak, bo zawartość nie jest już jałowa. Dotyczy to też używanych do wlewów igieł czy drenów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.