Skip to content Skip to footer

Jakie są wymogi wobec autoklawów medycznych?

Urządzenie gabinetu lekarskiego czy stomatologicznego, ale także salonu kosmetycznego lub fryzjerskiego wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu, właściwego dla danej branży. W takich miejscach są jednak rzeczy, które konieczne są zawsze, niezależnie od dokładnego profilu działalności, i należą do nich autoklawy medyczne.

Czym jest autoklaw medyczny?

Pojęcie „autoklaw medyczny” brzmi nieco enigmatycznie i nie do końca wiadomo, co to właściwie jest. Tak naprawdę jest to jednak urządzenie powszechnie znane pod nieco inną nazwą – sterylizator ciśnieniowo-parowy. Zadaniem tego urządzenia jest zapewnienie sterylności narzędziom stosowanym w gabinecie czy salonie, a co za tym idzie – bezpieczeństwa pacjentów i klientów.

Jakie normy powinny spełniać autoklawy medyczne?

Przed autoklawami medycznymi stawia się szereg wymogów, ponieważ od ich skuteczności zależy zdrowie, a czasem nawet życie wielu osób. Aby autoklaw medyczny został dopuszczony do użytku musi spełniać wymogi sanepidu oraz Urzędu Dozoru Technicznego, a także posiadać certyfikat urządzenia medycznego, który potwierdza jego skuteczność. Tylko takie autoklawy medyczne mogą być stosowane i ryzykowne jest kupienie urządzenia, które nie spełnia tych wymogów – jeśli przez to ucierpi czyjeś zdrowie, to ta osoba będzie miała podstawy, by dochodzić odszkodowania na drodze prawnej. To wiąże się z kosztami oraz możliwą koniecznością zamknięcia działalności.

Czy można pracować bez autoklawów medycznych?

Teoretycznie w gabinecie lub salonie kosmetycznym/fryzjerskim/kosmetycznym itp. nie musi się znajdować autoklaw – używany sprzęt może być dezynfekowany przez firmy zewnętrzne. Trzeba się jednak liczyć ze związanymi z tym kosztami, które prawdopodobnie szybko przekroczą koszt zakupu urządzenia. W praktyce jednak oznacza to także, że nie mamy wpływu na cały proces, nie mamy nad nim także kontroli. Jeśli sterylizacja nie przebiegnie pomyślnie i nie zostanie to zauważone, a klient ucierpi, to w pierwszej kolejności konsekwencje spadną na gabinet/salon, a dopiero później na firmę outsourcingową, której trzeba będzie udowodnić nieprawidłowości, co może nie być proste. Lepiej więc zainwestować w autoklaw medyczny, bo to się bardziej opłaca pod każdym względem.

Autoklawy medyczne dostępne są w ofercie beautysystem.pl.

Leave a comment