Bezpieczeństwo na drodze, to bardzo ważna kwestia. Nie zawsze jednak mamy pewność, czy możemy prowadzić samochód. Jeśli dzień wcześniej zdarzyło nam się spożywać wieczorem alkohol, warto upewnić się, czy aby na pewno możemy prowadzić samochód. W tym celu dobrze jest wykonać test na zawartość alkoholu za pomocą alkomatu.
Alkomat przesiewowy – czyli, jaki dokładnie?
Istnieje kilka rodzajów alkomatów. Nie każdy alkomat, a raczej wyniki z niego otrzymane, może stanowić dowód w sądzie. Takim rodzajem alkomatu jest np. alkomat przesiewowy. Nie oznacza to jednak, że jest to urządzenie zupełnie nieprzydatne. Jest wręcz wprost przeciwnie. Alkomat przesiewowy działa przede wszystkim w taki sposób, że pokazuje on orientacyjną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Może się ona nieco różnić od tej, którą wskaże alkomat stosowany np. przez policję. Jeśli jednak zauważymy, że alkomat alcoblow pokazuje, że jednak mamy w wydychanym powietrzu alkohol, lepiej nie wsiadać za kierownicę. Z kolei jeśli wyraźnie widzimy, że alcoblow nie pokazuje żadnej zawartości alkoholu, innymi słowy – na liczniku widnieje zero, możemy spokojnie usiąść za kierownicę naszego pojazdu.
Dlaczego badanie alkomatem jest tak ważne?
Pamiętajmy, że zdobyć prawo jazdy jest dość trudno, za to stracić je możemy w bardzo prosty sposób. Dobrze jest zatem zadbać, abyśmy się mogli jak najdłużej cieszyć posiadaniem dokumentu, który uprawnia nas do prowadzenia pojazdów. Co więcej, zachowując trzeźwość na drodze, dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje, naszych pasażerów, jak również innych użytkowników ruchu drogowego. Nadal jest bowiem tak, że zdecydowana większość wypadków drogowych powodowana jest przez kierowców, którzy wsiadają do samochodu pod wpływem alkoholu. Drugim czynnikiem, który odpowiada za wypadki na drogach, jest nadmierna prędkość. Bardzo często jest tak, że oba te czynniki łączą się ze sobą.
Reasumując, jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że możemy prowadzić pojazd, dobrze jest przed tym sprawdzić stan naszej trzeźwości. Nie można prowadzić pod wpływem alkoholu – nie tylko samochodu, ale każdego pojazdu mechanicznego, którym poruszamy się po drogach. W ten sposób dbamy nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale też o bezpieczeństwo naszych pasażerów oraz innych użytkowników ruchu drogowego.