Skip to content Skip to footer

Dieta sokowa – jak wpływa na organizm?

Jak cieszyć się dobrym zdrowiem przez lata? Jednym z czynników mających największy wpływ na odporność i dobrą kondycję jest dieta. Powinna być lekkostrawna, bogata w witaminy i minerały, przeciwzapalna. Należy dbać o nią na co dzień, ale od czasu do czasu warto postawić na porządne oczyszczanie, fundując sobie kurację sokową.

Wpływ diety na zdrowie

Na stan zdrowia wpływa wiele czynników. To geny, ale także tryb życia – przede wszystkim sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczna. Chcąc utrzymać dobrą kondycję, warto zadbać o to, by w codziennym menu znalazły się świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste kasze i makarony, pełnowartościowe białko. Lepiej unikać fast foodów i nadmiaru słodyczy, ograniczyć spożycie alkoholu oraz rzucić palenie. Zdrowa dieta nie tylko poprawi samopoczucie, ale też zmniejszy ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby układu naczyniowo-krążeniowego, a nawet na nowotwory.

Dlaczego warto spróbować diety sokowej?

Od czasu do czasu ciało potrzebuje solidnego oczyszczenia od wewnątrz. Jednym ze sposobów na usunięcie toksyn jest dieta sokowa, która polega na odżywianiu się przez kilka dni wyłącznie sokami na bazie świeżych warzyw i owoców. Kuracja na bazie soków ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jest lekkostrawna, więc odciąża organizm, poprawia samopoczucie, usuwa toksyny. Ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Redukuje ryzyko zachorowania na choroby serca i nowotwory. Dodatkowo wielu osobom pozwala szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Dieta sokowa – jak odpowiednio ją rozplanować?

Aby dieta sokowa była bezpieczna, trzeba się do niej właściwie przygotować. Przede wszystkim powinny ją stosować osoby zdrowe, przeciwwskazaniem są choroby przewlekłe: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, choroby autoimmunologiczne.Oprócz tego na kilka dni przed rozpoczęciem diety sokowej należy wprowadzić lekkie, bazujące na warzywach i owocach menu, by organizm przyzwyczaił się do lekkostrawnej diety. Ustalając sokowe menu, najlepiej korzystać z literatury medycznej lub skonsultować się z dietetykiem – soki muszą być nie tylko smaczne, ale też powinny gwarantować odpowiednią podaż kalorii, by nie pojawiło się dokuczliwe uczucie głodu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Sofra

Leave a comment