Skip to content Skip to footer

Dieta Dąbrowskiej – leczniczy post i redukcja kilogramów

Nadwaga i otyłość to jedne z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Bardzo często są również powiązane z innymi schorzeniami i prowadzą do poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Nic więc dziwnego, że różnego rodzaju diety cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem. Jedną z nich jest dieta Dąbrowskiej – na czym polega?

Post oczyszczający

Głównym zależeniem jest nie pozbycie się zbędnych kilogramów, ale lecznicza głodówka, która ma na celu oczyścić organizm i uruchomić w nim naturalne mechanizmy samoleczenia. Konsekwencją postu Dąbrowskiej jest również utrata kilogramów.

O cudownych właściwościach postu można znaleźć informacje w bardzo wielu źródłach i trzeba pamiętać, że post sam w sobie jest znany od wieków i praktykowany przez bardzo wielu ludzi. Musi być on jednak przeprowadzony racjonalnie i rozsądnie.

Post oczyszczający jest pierwszą fazą diety Dąbrowskiej i polega na deficycie kalorycznym, co osiąga się poprzez spożywanie tylko i wyłącznie określonych warzyw oraz owoców.

Dieta Dąbrowskiej – co można jeść w fazie postu?

Pierwsza faza, czyli tzw. post, może trwać tylko przez określony czas, tj. co najmniej 10 dni, ale nie dłużej niż 40. W tym czasie spożywa się tylko świeże warzywa, ale dopuszczalne są niewielkie ilości określonych owoców. Owoce i warzywa powinny być właściwe dla danej szerokości geograficznej, czyli najlepiej zjadać to, co sezonowe.

W fazie postu zjadamy przede wszystkim jarzyny o niskiej zawartości skrobi. Są to m.in. marchew, pietruszka, burak, rzodkiewka, seler, kapusta, brokuł, kalafior, dynia, ogórki, sałaty, cebula, pomidory, papryka, czosnek i zioła. Z owoców dopuszcza się owoce jagodowe i jabłka. Można je poddawać obróbce termicznej, ale dopuszcza się tylko gotowanie, duszenie i pieczenie.

Co po poście?

Kolejna faza diety jest już mniej restrykcyjna i polega na rezygnacji z tylko pewnych określonych produktów, np. cukru, białej mąki i ryżu, mięsa, w tym przede wszystkim tłustego, a także mleka i produktów przetworzonych.

Zaleca się, aby po tej fazie wracać co jakiś czas do postu owocowo-warzywnego, który jednak może trwać znacznie krócej. Dieta Dąbrowskiej ma za zadanie wyrobić w nas zdrowe nawyki żywieniowe, które pozostaną z nami na całe życie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra

Leave a comment