Skip to content Skip to footer

Czym wyróżnia się wysokiej jakości nić chirurgiczna?

Nić chirurgiczna to ciało obce, które jest oczywiście wszczepione bezpośrednio w ludzkie tkanki, dlatego też warto zadbać o to, aby była ona wykonana z odpowiednich materiałów, które nie wywołają negatywnych reakcji organizmu. Podczas zamykania mniejszych lub większych ran zadbać należy właśnie o zachowanie sterylnych warunków. Tylko odpowiednie nici chirurgiczne umożliwiają zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

Czym charakteryzuje się dobra nić chirurgiczna?

Porządne Nici chirurgiczne muszą być w 100% sterylne, a co najważniejsze muszą mieć jednowłóknową strukturę. Godne polecenia są przede wszystkim nici monofilamentowe, które są bardzo łagodne dla wrażliwych tkanek. Nić chirurgiczną należy indywidualnie dopasować do odpowiednich tkanek i procedur, które muszą być zachowane. Prawidłowo dobrane nici wywołują tylko minimalny odczyn tkankowy. Jak łatwo się domyślić nici muszą zapewnić bardzo wysoką siłę podtrzymywania tkankowego. Tylko w ten sposób będzie można na trwale zbliżyć brzegi ran. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się nici wykonane z materiałów wchłanialnych, dzięki którym nie ma problemów z ich usuwaniem.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządną nić chirurgiczną warto zwrócić uwagę na łatwość wiązania oraz wytrzymałość samych węzłów. Doświadczony chirurg powinien zwrócić uwagę na poziom wchłanialności. W niektórych sytuacjach szycie może wymagać zastosowanie nierozpuszczalnych szwów. Mowa tutaj między innymi o kłopotliwych urazach tkanki kostnej. Szwy należy indywidualnie dopasować do siły naturalnej tkanki. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, aby zwrócić uwagę na poziom kapilarności oraz na pamięć skrętu. Na bezpieczeństwo zabezpieczenia ran duży wpływ ma również plastyczność nici chirurgicznych.

Szwy wchłanialne i niewchłanialne

Nici chirurgiczne dzieli się na rozpuszczalne i nierozpuszczalne, które oczywiście po zagojeniu rany w odpowiednim czasie muszą być ściągnięte przez chirurga. Jeżeli chodzi o szwy wchłanialne to dzieli się je głównie ze względu na okres podtrzymywania poszczególnych tkanek. W chwili obecnej nici chirurgiczne ulegające absorpcji wykonują się jedynie z tworzyw syntetycznych. Wchłanialna nić chirurgiczna doskonale sprawdzi się przy łączeniu tkanek wewnętrznych organizmu. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma potrzeby ponownego otwierania rany i przeprowadzenia operacji.

Leave a comment