Skip to content Skip to footer

Czy zamykanie naczynek laserem jest bolesne i wymaga znieczulenia?

Coraz więcej osób boryka się z problemami naczyniowymi oraz cierpi z powodu kompleksów, które wynikają z pojawienia się na ich skórze nieestetycznych pajączków na skórze. Nietrudno sobie wyobrazić, jak popękane naczynka na twarzy mogą skutecznie obniżyć samoocenę i dobre samopoczucie. Z pomocą przychodzi zabieg laserowy. Czy jest bolesny?

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek w Katowicach?

Laserowe zamykanie naczynek Katowice polega na zjawisku tak zwanej fototermolizy selektywnej. Można ja określić jako wybiórcze niszczenie danych struktur na skutek działania ciepła, które powstaje za sprawą pochłaniania przez tkanki energii świetlnej.

W celu zlikwidowania właściwej struktury należy dobrać odpowiedniej długości falę promieniowania laserowego. Co ciekawe, chromofory są komórkami naszego organizmu, które zawierają białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Warto jednak wspomnieć, że przy zamykaniu naczyń krwionośnych taką samą rolę odgrywa hemoglobina. Zadaniem hemoglobiny jest wychwytywanie światła lasera i przekształcenie energii w ciepło.

Jak przebiega zabieg usuwania naczynek?

Przebieg zabiegu usuwania naczynek zależny jest przede wszystkim od rozległości leczonego obszaru. Najczęściej zabieg ten trwa od kilku do 30 minut, a w poważniejszych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 60 minut.

Zabieg zaczyna się od przyłożenia przez lekarza głowicy urządzenia w miejscu zmian chorobowych w celu oddziaływania wiązką promieniowania laserowego. Działanie to powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, które przeznaczone są do likwidacji.

Czy zamykanie naczynek boli?

Wielu pacjentów, zupełnie niepotrzebnie, martwi się o to, że zabieg usuwania naczynek będzie bolesny. Jednakże laserowe zamykanie naczyń krwionośnych cechuje się niewielką bolesnością i z tego też powodu nie wymaga znieczulenia.

Pacjent podczas zabiegu najczęściej odczuwa lekki dyskomfort i uczucie mrowienia. Można to opisać jako punktowe odczuwanie ciepła lub szczypanie. Znieczulenie miejscowe jest możliwe tylko w przypadku pacjenta, który zgłasza wyjątkowo niski próg wrażliwości. Zazwyczaj w takiej sytuacji lekarz używa kremów, które zawierają środek anestetyczny. Warto pamiętać, iż znieczulenie może zmniejszyć efektywność zabiegu.

Leave a comment