Obecnie w naszym kraju na choroby żył cierpi około 20 procent osób do 20 – go roku życia, aż 70 procent kobiet w wieku średnim oraz do 80 procent osób po sześćdziesiątym roku życia. Jest to zatem schorzenie bardzo rozpowszechnione, niemniej bardzo często bagatelizowane i diagnozowane zbyt późno.
Jakie są choroby nóg?
Na choroby naczyniowe choruje mnóstwo osób. Są one kwalifikowane w zależności od rodzaju występujących zmian. W medycynie wyróżnia się przewlekłe oraz ostre choroby żył.
W obu przypadkach dochodzi do niewydolności żył powierzchownych lub niewydolności żył głębokich.
Choroby naczyniowe – przyczyny występowania
Lekarze specjaliści zgodnie uważają, że istnieje kilka przyczyn chorób żył. Wyróżnia się między innymi żylaki w formie pierwotnej i wówczas to nie są one następstwem innej choroby. Zazwyczaj są one chorobą wrodzoną i znacznie częściej borykają się z nimi kobiety. W dziewięćdziesięciu procentach dotyczą one żyły odpiszczelowej, a tylko w sześciu procentach odstrzałkowej. W niektórych przypadkach występują też zmiany w obrębie żył siateczkowatych.
Do niewydolności żył powierzchownych może także dojść po przebytym zapaleniu żył oraz po przebiegu zespołu pozakrzepowego. Wówczas to dochodzi do ucisku żył i niewydolności pompy mięśniowej łydki, która podczas prawidłowej pracy wspomaga odpływ krwi żylnej z nóg.
Istotne objawy chorób naczyniowych
Początkowe objawy niewydolności żylnej zazwyczaj są bagatelizowane przez większość osób. Wówczas to na skórze nóg zaczynają pojawiać tak zwane się „pajączki” będące efektem poszerzania się żył podskórnych. Z czasem na kończynach dolnych chorego pojawiają się obrzęki. Ponadto doskwiera mu uczucie ciężkości nóg. Zazwyczaj narasta ono w ciągu dnia i niemalże całkowicie ustępuje po nocnym wypoczynku.
Do istotnych objawów można także zaliczyć swędzenie, kłucie, uczucie parzenia oraz skurcze mięśni nóg. Z czasem wygląd kończyn dolnych znacznie się pogarsza. Żyły są mocno widoczne, a nogi wyglądają bardzo nieestetycznie.
Postęp choroby prowadzi do wciąż nasilającego się bólu oraz nawracających stanów zapalnych żył. W niektórych przypadkach może też pojawić się krwotok z żylaków oraz zmiany troficzne skóry. Choroby nóg potrafią być bardzo uciążliwe, zatem nie powinno się ich bagatelizować. Do lekarza warto wybrać się już wtedy, gdy pojawią się pierwsze, niepokojące zmiany na nogach.