Skip to content Skip to footer

Choroba hemoroidalna pod kontrolą

Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby hemoroidalnej? W jaki sposób ją leczyć? Pora zapoznać się z najbardziej istotnymi informacjami o tym schorzeniu.

Każdy ma hemoroidy. Ty również

Na temat hemoroidów utworzyło się wiele mitów, które skutecznie zniechęcają do odwiedzenia lekarza w porę. Choć powiększone hemoroidy zewnętrzne nie są przyjemną przypadłością i spora grupa osób zwyczajnie wstydzi się o nich mówić, nie warto odwlekać wizyty u proktologa. W końcu lepiej jest wyleczyć utrudniające życie zmiany już na początku, niż czekać na rozwój choroby.

Na początku warto zaznaczyć, że hemoroidy to naczynia żylne, które swoim kształtem nieco przypominają poduszkę. Znajdują się w odbytnicy i odbycie i pełnią rolę jego „uszczelniacza”. Dzięki temu oddawanie stolca przebiega sprawnie i bez bólu. O chorobie hemoroidalnej mówi się wtedy, gdy guzki krwawnicze są powiększone i wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. W zaawansowanym stadium wychodzą na zewnątrz odbytu. Potocznie jednak żylaki odbytu nazywa się hemoroidami.

Powiększone hemoroidy objawy – jak rozpoznać patologiczne zmiany w obrębie odbytu?

Do najczęściej wymienianych przez pacjentów objawów, które towarzyszą chorobie hemoroidalnej należy m.in. pieczenie, swędzenie, ból, pieczenie i dyskomfort podczas wypróżniania. Hemoroidy zewnętrzne da się także łatwo zauważyć podczas defekacji. Chorzy nierzadko skarżą się także na obrzęk i zaczerwienienie w okolicach odbytu.

Hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne – jak określić stadium zaawansowania schorzenia?

Hemoroidy objawy mają różne w zależności od tego, w jakim stadium choroby znajduje się pacjent. Wyróżnia się kilka etapów żylaków odbytu, które pomagają w postawieniu diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Pierwszy stopień jest najmniej uciążliwy dla pacjenta. Często nie towarzyszą mu nietypowe objawy. Guzki krwawnicze pozostają wewnątrz odbytu, czasem mogą krwawić. Drugi etap związany jest z wypadaniem hemoroidów na zewnątrz odbytu podczas defekacji. Po wypróżnieniu samoistnie wracają do środka. Trzecie stadium sprawia, że żylaki znajdują się po zewnętrznej stronie odbytu, jednak możliwe jest ich ręczne odprowadzenie do środka. W ostatniej fazie choroby guzki cały czas pozostają na zewnątrz.

Leave a comment