Czystek lekarski – właściwości lecznicze, przeciwwskazania, stosowanie

W ostatnich latach czystek lekarski zyskał ogromną popularność dzięki swoim unikatowym właściwościom, wspomagającym profilaktykę oraz leczenie rożnych dolegliwości, w tym między innymi stanów zapalnych oraz infekcji o różnym podłożu, w tym bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.

Czystek pochodzenie

Czystek lekarski jest rośliną z szerokiej rodziny czystkowatych (Cistaceae), która liczy około pięćdziesiąt gatunków. W Polsce jest rośliną uprawną, lecz pochodzi z krajów śródziemnomorskich gdzie jest rośliną dziko rosnącą.

Czystek wygląd

Czystek to niewielki krzew posiadający charakterystyczne delikatne kwiaty w kolorze: białym, różowym lub fioletowym.

Czystek właściwości lecznicze

Czystek lekarski zawiera liczne związki biologicznie aktywne z grupy polifenoli. Ich zawartość różni się w zależności od danego gatunku rośliny. Czystek wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Dzięki swoim unikatowym właściwościom może być stosowany zarówno w profilaktyce, jak i wspomagająco w leczeniu infekcji układu oddechowego o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Wpływa na oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn oraz obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. W konsekwencji wykazuje on działanie przeciwmiażdżycowe. Dodatkowo działając kojąco na rany i zmiany skórne, wpływa pozytywnie na wygląd skóry oraz wzmacnia włosy i paznokcie.

Czystek lekarski zawiera również olejki o intensywnym zapachu, odstraszające owady.

Czystek przeciwwskazania

Czystek lekarski należy do roślin, których spożywanie jest dość bezpieczne. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania naparów lub suplementów diety w postaci kapsułek i nie przekraczać zalecanej przez producenta dawki dobowej. Środki ostrożności powinny być również wdrożone w przypadku kobiet w ciąży, karmiących oraz małych dzieci.

Czystek stosowanie

Czystek lekarski stosuje się przede wszystkim w postaci naparu. Ważne jest to, aby był spożywany niezwłocznie po przyrządzeniu. Może być również stosowany w postaci płukanek do ust, inhalacji oraz kapsułek. Kapsułki zawierają sproszkowany wyciąg z czystka lekarskiego. Warto wybierać suplementy diety poddawane standaryzacji pod względem zawartości poszczególnych składników preparatu.