Kriochirurgia jest metodą miejscowego leczenia chorych tkanek poprzez ich zamrażanie. Do kriochirurgii używa się podtlenku azotu, płynnego azotu, dwutlenku węgla oraz argonu.
Krioterapia aparat – czym jest?
Aparat do kriochirurgii stosowany jest w dermatologii, onkologii, laryngologii oraz weterynarii. Aparat kriochirurgiczny dzięki ciekłemu azotowi, który osiągnąć może temperaturę -1960 stopni zamraża tkanki.
Mobilny aparat do kriochirurgii stosowany jest w placówkach gdzie kriochirurgia wykonywana jest w różnych pomieszczeniach. Jego kompaktowy rozmiar ułatwia korelację w zależności od potrzeb. Aparat stacjonarny zamontowany jest na stałe w jednym pomieszczeniu i ciężko jest go przemieścić.
Aparat do krioterapii może wykorzystywać do leczenia miejscowego dwutlenek węgla, oziębione powietrze lub parę z azotu. Aparaty, które wykorzystują ciekły azot osiągają najniższe temperatury.
Zastosowanie aparatu do krioterapii
Krioterapia ma na celu obniżenie temperatury skóry i tkanek położonych pod nią. Aparaty do krioterapii są skuteczne i działają na dany obszar skóry przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz wpływają na krążenie i unerwienie mięśni. Aparaty do krioterapii używane są podczas chorób reumatycznych oraz zwyrodnieniowych stawów, a także w stanach pourazowych oraz rehabilitacji. Krioterapia umożliwia zmniejszenie liczby przyjmowanych leków lub ich tymczasowe odstawienie.
Stosowanie krioterapii inaczej terapii zimnem pozwala na spowolnienie procesów starzenia się skóry, reguluje przemianę materii i pomaga w zwalczaniu nadwagi i otyłości.
Krioterapia aparat do zabiegów miejscowych jak wybrać?
Podczas wyboru aparatu do krioterapii należy zwrócić uwagę na jego wydajność, koszty eksploatacji i łatwość oraz sposób obsługi. Pierwszym etapem wyboru aparatu do krioterapii jest rodzaj chłodnictwa. Aparaty do krioterapii występują w trzech rodzajach: na ciekły azot, na zimne powietrze oraz na dwutlenek węgla. Aparaty wykorzystujące do krioterapii dwutlenek węgla działają na organizm fizykalnie, co oznacza, że chłodzą powierzchnię skóry i zwężają tym naczynia krwionośne. Innym ich działaniem jest działanie biochemiczne, które rozszerza naczynia krwionośne, co wspomaga reakcję przekrwienną. Do używania aparatów do kriochirurgii wykorzystujących zimne powietrze nie trzeba specjalistycznych gazów, co pozwala na ekonomiczne używanie urządzeń.