Specjalista od leczenia dolegliwości układu moczowego to urolog. Pomaga on zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Czy do wizyty w jego gabinecie potrzebne jest skierowanie?
Kiedy iść do urologa?
Lekarz urolog prowadzi diagnozowanie i leczenie schorzeń narządów jak nerki, drogi moczowe, pęcherz i cewka moczowa. Dodatkowo zajmuje się on gruczołem krokowym i jądrami u mężczyzn.
Wizyta u tego specjalisty jest wskazana u każdego pacjenta, u którego pojawiają się dolegliwości ze strony układu moczowego albo moczowo-płciowego.
Objawy wymagające konsultacji z urologiem:
– zmiana koloru moczu
– nadmierne lub niedostateczne oddawanie moczu
– infekcje układu moczowego, moczowo-płciowego
– ból, pieczenie, swędzenie okolic cewki moczowej, w trakcie oddawania moczu
– dolegliwości bólowe dolnej części pleców, podbrzusza
– nietrzymanie moczu
Wizyta na NFZ ze skierowaniem
Aby dostać się do gabinetu lekarza urologa na NFZ, czyli w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, konieczne jest uzyskanie skierowania.
Skierowanie można otrzymać od lekarza rodzinnego (POZ), ale również od innego lekarza, na przykład internisty, ginekologa. Następnie z uzyskanym skierowaniem albo e-skierowaniem można zarejestrować się na wizytę w wybranym gabinecie mającym podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Chociaż konsultacja dla osób ubezpieczonych jest bezpłatna, to jednak głównym minusem jest bardzo długi czas oczekiwania na wizytę. W niektórych województwach wolne terminy są dostępne po 2-3 miesiącach. Gdy pojawiają się nagłe objawy, można udać się do przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub na pogotowie.
Bez skierowania tylko prywatnie
Z konsultacji urologicznej można skorzystać również prywatnie. Na taką wizytę decyduje się wiele osób, które nie chcą czekać miesiącami na udanie się do specjalisty i otrzymanie porady.
Prywatnie urolog może przyjąć pacjenta nawet w ciągu jednego tygodnia. Wobec tego wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości wymagające błyskawicznej pomocy, na przykład infekcje wywołujące ból, dostanie się do specjalisty prywatnie jest szybsze.
Koszt prywatnej wizyty wynosi najczęściej od 100 do 150 zł. Gdy podczas wizyty wykonane będzie badanie USG układu moczowego, dodatkowy koszt to około 70-100 zł.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.