Skip to content Skip to footer

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa?

Czasem życie nas przytłacza. Pojawiają się problemy, których niestety nie potrafimy sami rozwiązać. Problemy te mogą być związane z trudnym okresem w życiu, z kłopotami finansowymi lub rodzinnymi. Często pojawiają się również sytuacje, w których zupełnie nie wiemy co nas „gnębi”, albo smuci, w takiej okoliczności najlepiej umówić się do specjalisty. Rodzina nie zawsze jest nam w stanie pomóc, choć na pewno niejednokrotnie próbuje. Jest to zrozumiałe, ponieważ osoba w takim stanie potrzebuje wsparcia, które może zaoferować jedynie osoba, która posiada przeszkolenie z zakresu stawiania diagnozy i udzielania pomocy psychologicznej. Dlatego to właśnie wizyta u doświadczonego psychologa może okazać się niezbędna.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa ?

Pierwsza wizyta u psychologa odbywa się w formie konsultacji psychologicznych. Lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, na podstawie którego stawiana jest diagnoza. Jest to początkowa faza leczenia, dzięki której psycholog dobierze najbardziej odpowiednią metodę leczenia. Pacjent może potrzebować jedynie wsparcia psychologicznego. W nieco trudniejszych przypadkach zaleca się pacjentom wizytę u psychiatry, psychoterapię, albo wdrażana jest interwencja kryzysowa.

Przed pierwszą wizytą u psychologa, pacjent powinien spróbować ustalić pewne fakty, szczególnie te najważniejsze, które przyczyniły się do jego obecnego stanu zdrowia. Wielu pacjentów przed konsultacjami zapisuje sobie najważniejsze informacje, by później podczas rozmowy z lekarzem o niczym nie zapomnieć, co mogłoby wpłynąć na diagnozę. Dzięki takiemu przygotowaniu się do konsultacji przebiegają one płynnie i pozwalają zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na bardziej szczegółowe omówienie ważnych faktów.

Skąd bierze się strach przed wizytą u psychologa?

Opór przed wizytą, szczególnie tą pierwszą wynika zazwyczaj z lęku związanego z wyśmianiem, niezrozumieniem lub silnym poczuciem wstydu. W takiej sytuacji pacjent nie tylko bagatelizuje swój problem, ale także błędnie ocenia pracę, jaką wykonuje psycholog bądź psychiatra. Zadaniem specjalisty w tej dziedzinie jest udzielanie pomocy, tak samo, jak lekarza internisty, onkologa itp.

Korzystanie z konsultacji psychologicznych oznacza, że dbamy o swoje zdrowie psychiczne, które jest równie ważne co fizyczne. Psycholog podczas konsultacji powinien zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo. Żaden pacjent nie musi się obawiać przykrej oceny lub surowej oceny, bez znaczenia, z jakimi problemami przyszedł. Warto również pamiętać, że każdy specjalista zgodnie z polskim prawem ma obowiązek przestrzegać tajemnicy zawodowej, co oznacza, że wszystko, o czym z nim rozmawiamy na konsultacji, a także sama wizyta jest poufne.

Czy każdy specjalista spełni nasze oczekiwania?

Na to pytanie, każdy pacjent może sobie odpowiedzieć zaraz po wyjściu z gabinetu. Warto się zastanowić, czy specjalista wykazał się empatią, czy był taktowny, czy czujemy się przy nim swobodnie. Specjalista powinien wzbudzać w nas zaufanie i poczucie zrozumienia, które będą niezbędne w dalszych etapach leczenia.

Leave a comment