Czepki medyczne, jako element odzieży ochronnej

Ochrona w środowisku pracy, w tym w środowisku medycznym jest bardzo ważna. W taki sposób zostaje zachowana nie tylko troska o swoje własne dobro i bezpieczeństwo w miejscu pracy, ale także zostaje zapewniona wysoka jakość świadczeń dla pacjentów.

Kto powinien nosić odzież ochronną?

Ubranie ochronne to element, na który powinien postawić każdy, mający kontakt z wieloma substancjami chemicznymi, ale także z płynami fizjologicznymi. Personel medyczny, w tym chirurdzy, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, to wszystko osoby mające stały kontakt z ludźmi – pacjentami, ale także substancjami, które nie zawsze powinny mieć bezpośredni kontakt z częścią ciała osoby świadczącej usługi dla pacjenta.

Co więc zrobić, by się zabezpieczyć? Nosić czepki medyczne, które skutecznie zabezpieczą głowę, a zwłaszcza włosy przed skutkami kontaktu z obcymi substancjami. Rozwiązanie takie jest przede wszystkim bardzo higieniczne i pozwala personelowi medycznemu zachować komfort pracy przez cały dzień roboczy.

Czepki lekarskie obowiązkowe dla całego personelu medycznego?

Im więcej osób z personelu posiada przy sobie czepki lekarskie, tym lepiej. Jest to rozwiązanie łączące walory praktyczne z estetycznymi, jako że czepki można wybrać w wielu kolorach, chociaż znajdzie się też tu klasyczna biel dla tych, którzy chcą pozostać konserwatywni. Dla osób chcących wprowadzić odrobinę nowoczesności i szaleństwa zostały przygotowane propozycje o różnorodnych kolorach i z obecnością wielu nadruków. Można tu przebierać wśród mnogości nadruków, które przypadną do gustu wielu grupom wiekowym. Warto też pamiętać, że osoby pracujące na oddziałach pediatrycznych wśród dużej ilości dzieci mogą kolorowym czepkiem wzbudzić odrobiną ciekawości wśród dzieci, a także zachęcić ich do nie traktowania oddziału szpitalnego czy kliniki z nadmierną powagą. Warto więc czepki medyczne posiadać w wielu wariantach kolorystycznych.

Czepki chirurgiczne dadzą chirurgom potrzebną ochronę na sali operacyjnej, na której występuje duża styczność z płynami fizjologicznymi pacjentów. Warto, w takich sytuacjach korzystać z dostępnych środków ochrony i czepki chirurgiczne założyć przed operacją dla maksymalnej ochrony. W ten sposób pacjent nie będzie narażony na kontakt z naszymi drobnoustrojami, a lekarz zapewni sobie ochronę podczas całego zabiegu czy operacji.