Osteoporoza polega na ubytkach w kościach i zmniejszeniu ich gęstości. Prowadzi to do ich osłabienia i podatności na złamania. Bardo często dotyka kobiety po menopauzie.
Do niedawna uważano, że jest to dolegliwość, na którą zapadają osoby starsze, jednak badania wskazują, że i młode osoby coraz częściej dotyka ten problem.
Aby leczenie choroby zakończyło się sukcesem bardzo ważne jest wczesne jej wykrycie. Choroba objawia się zazwyczaj bólami kręgosłupa i stawu biodrowego, ale jest to faza choroby już w pełni zaawansowana.
Badania diagnostyczne
Badaniem, które pomaga wykryć osteoporozę jest ilościowa tomografia komputerowa. Jest ona nowszą wersją tomografii komputerowej. Zaawansowana technologia sprawia, że prześwietlany jest zarówno badany obiekt jak i wzorzec gęstości. To właśnie ta druga cecha pozwala określić gęstość kości i tym samym wykryć pierwsze oznaki osteoporozy.
W wyniku badań tomograficznych uzyskuje się czarno – białe zdjęcia, na których widoczny jest przekrój kości. Zaś widoczne na obrazie odcienie szarości to pochłonięte promieniowanie. Im jaśniejsze tym większa dawka promieniowania została pochłonięta.
Obraz jest bardzo ważny
Badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa, powinny być wykonane z najwyższą starannością. Wysoka jakość wykonanych zdjęć wpływa na ich przydatność w diagnostyce. Obrazy powinny mieć wysoką rozdzielczość, dokładnie pokazywać kontrast i być ostre.
Od niedawna stosuje się najnowszej generacji urządzenia, które nie tylko emitują mniejsze wiązki promieniowania, ale także o wiele dokładniej określają pomiary gęstości kości.
Problemy z jakością zdjęć
Jednak nie zawsze obrazy są te w pełni czytelne. Zdarza się, że niewłaściwie ustawione opcje rejestracji obrazu wpływają na jego jakość.
Niepożądane cechy, w tym przypadku, mogą występować wówczas, gdy pacjent podczas badania się poruszy lub na zdjęciach pojawiają się cienie i przejaskrawienia.
Ilościowe badania tomograficzne pozwalają na szybkie rozpoznanie osteoporozy oraz dobranie odpowiednich metod leczenia.