Skip to content Skip to footer

Diagnostyka urazów kręgosłupa i rehabilitacja

Prześwietlenie pleców Połowa przypadków, związanych z uszkodzeniami kręgosłupa, to urazy odcinka szyjnego. Uszkodzenia kręgosłupa dotykają najczęściej osoby aktywne zawodowo i mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak inwalidztwo.

Są one następstwem kolizji drogowych, upadków z wysokości czy kontuzji sportowych Znacznie częściej doznają ich mężczyźni niż kobiety. Stanowią też poważny problem diagnostyczny, ponieważ należy uwzględnić zarówno sam mechanizm urazu oraz współzależności ze stanem neurologicznym pacjenta.

Szybko i sprawnie

W uszkodzeniach odcinka szyjnego bardzo ważna jest szybka i dokładna ocena stanu pacjenta. Podstawowymi elementami, które powinny być wykonane, są badania diagnostyki obrazowej, takie jak zdjęcia klasyczne i tomografia komputerowa.

Tomografia powinna być wykonana techniką spiralną, a w przypadkach bardzo skomplikowanych, metodą wysokiej rozdzielczości. Niezwykle pomocne są trójwymiarowe rekonstrukcje obrazu, które dokładnie wskazują jakie obszary objął uraz i jak bardzo jest poważny.

Zdjęcia mniej dokładne

Zdjęcia klasyczne są nieporównywalnie mniej dokładne i trzeba je powtarzać. Ponadto na ich podstawie trudno określić zmiany patologiczne. Przedłuża to czas leczenia, który w takich sytuacjach nie działa na korzyść pacjenta. Dlatego tomografia komputerowa powinna być pierwszym wykonanym badaniem.

Warto podkreślić, że urazy kręgosłupa nie zawsze korelują ze stanem neurologicznym osoby chorej. Objawy o takim podłożu mogą się ujawnić nawet w ciągu 48 godzin od wypadku.

Proces diagnostyczny pacjentów z ciężkimi urazami powinien, przede wszystkim, uwzględnić tomografię komputerową, dzięki której będzie możliwa precyzyjna ocena stanu struktur kostnych oraz otaczających je tkanek co jest bardzo ważne przy późniejszej rehabilitacji. Ponadto badanie jest także niezwykle pomocne przy planowaniu zabiegów chirurgicznych.
Rehabilitacja po urazach kręgosłupa jest długim procesem wymagającym dużo samo zaparcia i powstrzymania się od pewnych czynności w życiu codziennym. Na początku zwykle kilka razy trzeba nastawiać kręgi i udawać się na sesje masaży rozluźniających mięśnie po których należy wzmacniać mięśnie około kręgosłupowe.

źródło artykułu: http://www.kasmin.pl/?rehabilitacja-w-minsku-mazowieckim,11 Kaśmin to jedna z najlepszych firm oferujących rehabilitację w województwie mazowieckim.