Skip to content Skip to footer

Rodzaje nici chirurgicznych i ich zastosowanie

Wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne wymagają mistrzowskiej precyzji i dbania o detale. Wszędzie tam, gdzie stawką jest ludzkie zdrowie, a nawet życie, wymaga się zachowania nadzwyczajnych środków ostrożności. Dotyczy to zarówno samej pracy lekarzy i osób nadzorujących operacje, ale również wykorzystywania najlepszej jakości materiałów. Wśród nich jednymi z najważniejszych są nici chirurgiczne. Do czego służą, jak się z nimi obchodzić i w jaki sposób dobierać? Na te pytania odpowie z pewnością poniższy artykuł.

Nić chirurgiczna – co to jest?

Nić chirurgiczna niewiele różni się, jeśli chodzi o jej przeznaczenie, od zwykłych domowych nici. Tamte służą do zszywania materiałów, ta zaś do zszywania ludzkiej skóry. Jest wykorzystywana przy urazach powodujących rany otwarte wymagające zamknięcia oraz po operacjach na otwartym ciele. Wszędzie tam, gdzie nastąpiło naruszenie integralności naskórka, pojawia się potrzeba zaszycia tkanek, aby mogły się scalić i zregenerować. Nici używane w chirurgii muszą być szczególnie delikatne i nieinwazyjne, ale także niezwykle wytrzymałe.

Rodzaje nici chirurgicznych – jak je dobierać?

Istnieje sporo rodzajów nici chirurgicznych. Niektóre odchodzą już dziś do lamusa na rzecz bardziej nowoczesnych produktów. Wszystko po to, by usprawnić proces leczenia i gojenia się ran pooperacyjnych bądź pourazowych. Nici dzielą się m.in. na jednowłóknowe i kilkuwłóknowe. Struktura tych pierwszych pozwala na łatwiejszą absorpcję do tkanki, lecz z kolei nici składające się z kilku włókien są bardziej wytrzymałe. Kiedyś zakładanie szwów wiązało się z kolejną wizytą u lekarza w celu ich zdejmowania. Obecnie można można jeszcze zakładać nici niewchłanialne, które po jakimś czasie trzeba usunąć, lecz zdecydowanie częściej stosuje się obecnie nici wchłanialne, które po prostu zostają przyjęte przez tkankę i zasklepiają się wewnątrz niej, więc nie wymagają usuwania. Istnieje również podział na nici syntetyczne oraz naturalne.

Nić chirurgiczna sklep – gdzie szukać najlepszych produktów?

Materiały wykorzystywane przy zabiegach lub pracach chirurgicznych należy zakupić w specjalistycznym punkcie. Jeśli ma to być doskonałej jakości Nić chirurgiczna sklep medyczny będzie dobrym wyborem. Nici chirurgiczne powinny być atestowane i spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest używanie produktów medycznych pochodzących z niesprawdzonego i nierzetelnego źródła ze względu na fakt, że kontakt z otwartym organizmem pacjenta każdorazowo może się wiązać z zainfekowaniem go bakteriami i drobnoustrojami. Wszystkie produkty muszą być jałowe i przeznaczone do użytku chirurgicznego.

Leave a comment