Nieprawidłowy przepływ krwi przez naczynia krwionośne może być przyczyną wielu groźnych chorób, uszkodzenia niektórych narządów (serce, mózg), a także może stanowić zagrożenie życia. Do zdiagnozowania zmian chorobowych naczyń krwionośnych służy angiografia.
Co to jest angiografia?
Na zdjęciu rentgenowskim naczynia krwionośne nie są widoczne, ponieważ przepuszczają promieniowanie rentgenowskie. W celu uzyskania obrazu naczyń konieczne jest podanie kontrastu, który pochłania promienie oraz pokazuje wnętrze naczyń w postaci zacienienia. Dzięki temu lekarz może zdiagnozować przewężenia, zatkane naczynia oraz inne anomalie.
Angiografia nazywana jest także koronarografią i jest zabiegiem inwazyjnym. Przez nakłucie w naczyniu wprowadzany jest cewnik za pomocą, którego podawany jest środek kontrastujący. W trakcie badania robiona jest seria zdjęć rentgenowskich do późniejszej analizy. Czasami w trakcie angiografii tradycyjnej wykonywane jest udrażnianie naczyń.
Rodzaje angiografii
Postęp w medycynie diagnostycznej sprawił, że zamiast angiografii inwazyjnej stosowane są metody nieinwazyjne. Należą do nich:
• angio TK,
• angio-MR.
Angio-TK to angiografia komputerowa wykorzystywana przede wszystkim do diagnozowania naczyń wieńcowych. Uzyskany obraz 3D pozwala na bardzo precyzyjne określenie stanu naczyń wieńcowych i serca. Angio TK tętnic wieńcowych także wymaga podania środka kontrastowego, ale jest on podawany za pomocą automatycznej strzykawki.
Angio-MR to rezonans magnetyczny naczyń krwionośnych. Rzadko jest stosowany ze względu na wysokie koszty badania i małą ilość specjalistów.
Wskazania do angiografii
Badanie angiograficzne można wykonać w ramach refundacji NFZ lub prywatnie. W każdym z tych przypadków konieczne jest skierowanie od lekarza prowadzącego. Najczęściej angiografia wykonywana jest w przypadku:
• choroby wieńcowej,
• choroby niedokrwiennej serca,
• tętniaków,
• zakrzepicy żył głębokich,
• wad anatomicznych naczyń.
Angiografia zwykle poprzedzona jest badaniami nieinwazyjnymi, np. testami wysiłkowymi, EKG, USG.
Kontrast podawany podczas angiografii może obciążać nerki, dlatego przed badaniem należy oznaczyć poziom kreatyniny i potasu. Na zabieg pacjent przychodzi na czczo i dobrze nawodniony. W zależności od przypadku badanie trwa od 30 minut do 2 godzin. Badanie jest bezpieczne i najczęściej nie powoduje żadnych powikłań. Najczęściej pacjent skarży się na ból w okolicach nakłucia, ból głowy, dolegliwości związane z przyjęciem kontrastu. Z reguły jednak pacjent już w tym samym dniu może powrócić do domu.