Skip to content Skip to footer

Jakie zastosowanie ma korzeń kudzu?

Wiele osób nie wie, jak wygląda i jakie ma kudzu właściwości, dlatego czas uzupełnić wiedzę, bo jest to bardzo wartościowa roślina. Wykazuje korzystny wpływ na ciało i umysł, stosuje się ją od lat między innymi w walce z różnymi uzależnieniami, przykładowo od nikotyny i alkoholu.

Jakie zastosowanie ma korzeń kudzu?

W przypadku korzenia kudzu można mówić o szerokim zastosowaniu, jest to bardzo cenna roślina ze względu na swój bogaty i zróżnicowany skład. Jest naturalnym środkiem między innymi na dolegliwości bólowe, szczególnie na migreny, których trudno się pozbyć za pomocą zwykłych tabletek przeciwbólowych. Jest także świetną opcją w przypadku choroby alkoholowej, warto wobec tego sięgać po suplementy, które zawierają standaryzowane ekstrakty, czyli na konkretną zawartość poszczególnych substancji aktywnych.

Okazuje się, co potwierdzają nawet badania naukowe, że regularne przyjmowanie korzenia kudzu przyczynia się do zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu. Roślina ta pomaga także przy menopauzie, której towarzyszy szereg uporczywych objawów, przykładowo w postaci bólów głowy, duszności, potów nocnych. Można śmiało sięgać po kudzu, jeśli chce się przeciwdziałać rozwojowi chorób układu krążenia. Za jego pomocą reguluje się ciśnienie krwi, chroni naczynia krwionośne i mięsień sercowy przed działaniem wolnych rodników.

Na co pomoże kudzu?

Korzeń kudzu pomaga przy wielu dolegliwościach zdrowotnych, stosuje się go od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jest skutecznym środkiem przy cukrzycy, przeziębieniu, chorobach układu sercowo-naczyniowego. Jest to roślina wykazująca działanie przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, zwiększa stężenie serotoniny wpływającej na poprawienie nastroju. Oczywiście przed zastosowaniem kudzu trzeba wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego stosowania, może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Nie wolno sięgać po niego przykładowo kobietom w ciąży, to samo dotyczy okresu laktacji.

Zacząć należy zawsze od niewielkiej ilości, po czym obserwować reakcje organizmu, czy występują jakieś działania niepożądane. Nie zaleca się łączenia korzenia kudzu z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi, antykoncepcyjnymi, zawierającymi tamoksifen. Kudzu wykazuje właściwości przeciwstresowe, dlatego warto go suplementować w okresie wzmożonego stresu, aby uchronić organizm przed szeregiem destruktywnych skutków, które wywołuje. Substancje zawarte w korzeniu wykazują działanie przeciwstarzeniowe, co wynika ze sporej zawartości przeciwutleniaczy.

Leave a comment