Skip to content Skip to footer

Angiografia – wciąż kluczowa w diagnostyce medycznej!

Angiografia to jeden z kluczowych badań obrazowych w dziedzinie medycyny, który pozwala na precyzyjną diagnostykę chorób naczyń krwionośnych w różnych obszarach organizmu. Od wieków, medyczna technologia rozwijała się w takim tempie, że angiografia przeżyła wielką rewolucję i dzięki jej wykorzystaniu poziom skomplikowania procedur diagnostycznych został znacznie obniżony. W dzisiejszych czasach, kontrasty stosowane w angiografii są bardzo bezpieczne dla pacjentów i dostarczają dokładnych wyników. Zobaczmy, jakie są najważniejsze obszary medycyny, w których stosuje się angiografię.

Co to jest angiografia i jak działa?

Angiografia to badanie diagnostyczne, które polega na wprowadzeniu kontrastowego środka do tętnic lub żył. Dzięki temu specjalista może zobaczyć wewnętrzną strukturę naczyń krwionośnych na zdjęciach rentgenowskich. Może ona być wykonywana w różnych miejscach ciała, m.in. w mózgu, sercu, płucach czy kończynach.

Podczas angiografii pacjent zwykle jest poddawany sedacji lub znieczuleniu miejscowemu, po czym do tętnicy wprowadza się cienką rurkę zwieńczoną balonikiem lub specjalny cewnik. Za pomocą tego narzędzia wprowadza się kontrastowy środek do naczynia krwionośnego, a następnie wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich.

Angiografia może być wykorzystana do diagnozowania różnych chorób, jak np. choroba wieńcowa, choroba naczyń mózgowych czy żylaki. Poza tym, może również służyć jako narzędzie terapeutyczne, np. do leczenia malformacji naczyniowych. Mimo że angiografia jest zwykle bezpiecznym procederem, nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka powikłań, a więc niezbędne są odpowiednie przygotowania oraz ścisła kontrola postępowania.

Angiografia – oczami pacjenta

Angiografia to jedno z najbardziej znanych badań w medycynie, które jednak budzi wiele pytań i niepokoju wśród pacjentów. Co właściwie to takiego? W jakich przypadkach stosuje się angiografię? Jakie są ryzyka z nią związane?

Pierwszym zastosowaniem angiografii jest diagnostyka chorób układu krwionośnego. Badanie to pozwala na wizualizację tętnic i żył dzięki wprowadzeniu do organizmu pacjenta środka kontrastowego. Dzięki temu można wykryć zwężenia, zatorowości czy nowotwory, które utrudniają przepływ krwi.

Drugim obszarem, w którym stosuje się angiografię, jest zabiegowe leczenie chorób układu krwionośnego. Dzięki jej wykorzystaniu można rozszerzyć zwężoną tętnicę, usunąć zator czy wprowadzić leki bezpośrednio do chorego naczynia.

Choć angiografia jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, to zawsze istnieje ryzyko powikłań. Należy jednak pamiętać, że korzyści związane z jej przeprowadzeniem zdecydowanie przeważają nad ewentualnymi ryzykami, a coraz bardziej zaawansowane technologie sprawiają, że badanie to jest coraz mniej inwazyjne i coraz bardziej precyzyjne.

Leave a comment