Wykrycie wady serca, dzięki badaniom USG, daje możliwość uzyskania lepszych wyników leczenia kardiochirurgicznego. Kobiety ciężarne powinny mieć wykonywaną ultrasonografię płodu przy każdej wizycie u lekarza.
Przyczyny wad serca płodu nie są do końca znane. Mowa tu zarówno o czynnikach genetycznych, szczególnie zmianach w obrębie chromosomu 22 jak i tych środowiskowych. Jednak kompleksowa lista przyczyn nie jest do końca znana przez lekarzy specjalistów.
Pierwsze badanie bardzo ważne
Przed rozwiązaniem jedynym badaniem na podstawie którego można zdiagnozować nieprawidłowości i postawić diagnozę jest USG.
Dotychczas nie wykryto negatywnego wpływu ultrasonografii na badanie płodu. Dzięki niej można wykryć nieprawidłowości w rozwoju dziecka, takie jak choroba downa czy właśnie problemy z sercem.
Pierwsze badanie powinno mieć miejsce pomierzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Wówczas wtedy już można wykluczyć wiele wad rozwojowych, nawet wady genetyczne. Kolejne drugie badanie musi uwzględniać kontrolę położenia mięśnia sercowego i żołądka oraz rytmu serca i jego jam.
Kto powinien zgłosić się do kardiologa prenatalnego?
Kobiety, które są w grupie podwyższonego ryzyka, powinny zgłosić się do placówki kardiologii prenatalnej. To przede wszystkim te osoby, które mają wrodzoną wadę serca lub potomstwo z tą wadą. Ponadto w tej grupie znajdują się także kobiety chore na cukrzycę, choroby tkanki łącznej czy epilepsję.
Nie wolno także ignorować nieprawidłowych wyników badania USG. Kobiety zdrowe, bez obciążeń genetycznych, również powinny odwiedzić kardiologia prenatalnego, jeśli badania płodu wykazują pewne odchylenia w obrębie serca.
Szybkie wykrycie, właściwa diagnoza i podjęcie odpowiednich działań przez lekarzy specjalistów, mogą pomóc w wyleczeniu niektórych wad serca.