Pomoc psychologiczna ma na celu wesprzeć pacjenta w radzeniu sobie z życiowymi trudnościami o różnym podłożu. Każdy człowiek ma swoje problemy i każdy może zyskać dzięki pracy z psychologiem. Skuteczność pomocy psychologicznej zależy jednak w dużym stopniu od nastawienia pacjenta. Dowiedz się, kiedy warto iść do psychologa!
Problemy, z jakimi ludzie idą do psychologa
Ludzie sięgają po pomoc psychologa w wielu różnych dziedzinach życia. Do często spotykanych problemów należą trudności rodzinne, a w szczególności te w relacjach pomiędzy dziećmi i rodzicami, a także współmałżonkami. Ludzie zmagają się także z poczuciem osamotnienia i z trudnościami w tworzeniu stałych związków. Gabinet psychologiczny może pomóc w przypadku zaniżonego poczucia własnej wartości, a także traum z przeszłości. Do dobrego psychologa można się zwrócić z każdym problemem, a relacja pomiędzy specjalistą i pacjentem zbudowana jest na zasadzie poufności oraz bezpieczeństwa. Kierując się o pomoc do specjalisty można liczyć na to, że nie będzie się ocenianym.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Leczenie rozpoczyna się każdorazowo od rozmowy konsultacyjnej, zupełnie jak u specjalisty z każdej innej dziedziny. Psycholog pyta o rodzaj problemów, a także o otoczenie pacjenta. Dzięki tym informacjom specjalista może zaproponować właściwy rodzaj terapii. W przypadku terapii indywidualnej spotkania najczęściej odbywają się jeden raz w tygodniu i trwają od 45 do 60 minut. W wielu przypadkach wystarczy terapia krótkoterminowa, natomiast problemy rozwijane i nasilające się przez lata mogą wymagać dłuższej pracy. Na szczególną uwagę zasługuje ogromna skuteczność terapii psychologicznej, która została szeroko udokumentowana. Rzetelni psychoterapeuci stosują sprawdzone metody i narzędzia pracy z pacjentami, aby zaoferować im jak najlepszą pomoc. Aby zostać psychologiem lub psychoterapeutą należy przejść przez wiele lat nauki oraz nadzorowanej praktyki.
W czym pomaga psycholog?
Gabinet psychologiczny to dobre miejsce, aby zwrócić się o wsparcie w trudnych życiowych momentach. Pomoc psychologiczna pomaga między innymi w zmianie sposobu dotychczasowego myślenia. W życiu większości ludzi powtarzają się utarte schematy, które mogą sprawiać wiele bólu i problemów pacjentom oraz ich otoczeniu. Psycholog stara się wychwycić tego rodzaju komplikacje i skierować na nie uwagę pacjenta. Dzięki edukacji w zakresie własnych procesów psychicznych pacjent ma większa kontrolę nad własnym życiem, może uporać się z problemami, a także czerpać satysfakcję z własnego rozwoju oraz z pogłębianych przez siebie relacji.