Czystek lekarski od lat stosowany jest w medycynie naturalnej. Ma właściwości prozdrowotne. Czystek to niewielki krzew, który rośnie dziko na południu Europy. W Polsce uprawiany jest natomiast jako roślina ozdobna, a ponadto jako roślina używana w ziołolecznictwie.
Czystek właściwości lecznicze
W ziołolecznictwie często wykorzystywane są liście czystka. Zawierają one przede wszystkim wiele przeciwutleniaczy, więcej niż w czerwonym winie. Dlatego sporo osób kupuje czystek lekarski. Przeciwutleniacze zawarte w nich decydują o prozdrowotnym działaniu tej rośliny. Czystek lekarski neutralizuje wolne rodniki, a powodują one przecież wiele schorzeń, w tym także nowotwory. Co więcej, roślina ta wzmacnia organizm oraz poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Przyczynia się też do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu oraz skutecznie hamuje rozwój stanów zapalnych. Dodatkową zaletą czystka lekarskiego jest fakt, że zwalcza drobnoustroje oraz grzyby. Czystek pomaga też w zwalczaniu wolnych rodników. W polskich sklepach oraz aptekach dostępne są suplementy diety pomagające w neutralizowaniu wolnych rodników. Co więcej, czystek lekarski chroni ludzki organizm przed uszkodzeniem komórek wywołanym właśnie przez ich działanie.
Czystek zastosowanie
Sporo osób nie wie jednak, na jakie choroby pomaga czystek. Okazuje się, że ze względu na lecznicze właściwości zaleca się picie wywaru oraz herbatki z tego zioła przy następujących chorobach oraz dolegliwościach:
– grypa
– przeziębienie
– podwyższony poziom cholesterolu
– choroby układu krążenia
– wszelakie alergie
– borelioza
Sporo osób jest zdania, iż przypisywanie czystkowi tak wszechstronnego działania jest mocno przesadzone. Co więcej, nie wszystkie właściwości zostały dokładnie przebadane. Dlatego czystka lekarskiego nie można traktować jak leku. Mowa tutaj zdecydowanie o suplemencie diety, który z pewnością wpływa korzystnie na poprawę kondycji organizmu. Ciężko jest oczekiwać tego, żeby czystek pokonał groźny nowotwór bądź zapalenie płuc, jednakże zdecydowanie może wspomóc leczenie. Z tego powodu w przypadku zachorowania na przykład na boreliozę bądź na zwykłe przeziębienie, zdecydowanie nie należy rezygnować z leków, które zalecane są przez oficjalną medycynę.