Skip to content Skip to footer

Rodzaje testów alergologicznych

W ostatnich latach liczba osób uczulonych na różne składowe diety znacząco wzrosła. Jaki jest tego powód? Ciężko jednoznacznie orzec, choć teorii jest naprawdę wiele. Część z nich mówi o tym, że żyjemy zbyt sterylnie, a przez to nasz układ odpornościowy szwankuje. Jest to, może, trochę naciągane w kontekście jedzenia, ale zawsze jest to próba wyjaśnienia rzeczywistości. Kolejną jest to, że po prostu zawsze byliśmy na te czynniki uczuleni, tak samo, jak nasi rodzice, jak i dziadkowie, tylko że nikt nie zaprzątał sobie tym głowy. Można śmiało rzec, że mieli oni więcej zmartwień niż to, że ktoś nie mógł pić mleka.

Alergeny

Czynnikiem uczulającym może być tak naprawdę wszystko. Są nawet osoby, które nie mogą mieć kontaktu z wodą, ponieważ pojawia się na ich ciele pokrzywka. Nie jest to, może, do końca typowa alergia, ale obrazuje to, że alergenem może być wszystko. Kluczowymi są bez wątpienia składniki pokarmowe, a także kurz oraz sierść. Jest to grupa alergenów, które występują wewnątrz budynków, oddzielną są te czynniki, pochodzące z natury. Są to wszelkie pyłki traw oraz kwiatów, które szczególnie aktywne są wiosną oraz wczesnym latem.

Testy alergologiczne

Aby określić przyczyny alergii, wykonuje się specjalne badania, które pozwalają to określić. Nie są one na szczęście bolesne i nie trwają długo. Wśród nich wyróżniamy dwa podstawowe typy. Pierwszy z nich to badania krwi. Polegają one na pobraniu krwi osoby badanej, a następnie przesłaniu ich do analizy laboratoryjnej. I tutaj część dla pacjenta się kończy. Jeśli jednak jesteście ciekawi, jak to działa, omówimy to w skrócie. Próbkę waszej krwi dzieli się na kilkanaście mniejszych. I tutaj są dwie drogi albo próbka odpowiada jednemu alergenowi, albo grupie. W tych, których wynik jest pozytywny, badania powtarza się aż do momentu, wyłowienia pojedynczego czynnika uczulającego. Dobry alergolog w Warszawie na przykład może przeprowadzić badania prowokacyjne, które polegają na naniesieniu alergenu na skórę, a następnie odczekaniu kilkunastu minut. Po tym czasie zmywa się je z ciała pacjenta, a dzięki powstałym zaczerwienieniom oraz innym zmianom skórnym określa się przyczynę alergii.

Podsumowując, alergia nie jest przyjaznym elementem życia, ale można z nią żyć. Jeśli chodzi o same testy alergiczne Warszawa przoduje, jest to wszak stolica. A samo ich wykonanie może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Pamiętajmy wszak, że uczulenie nie zawsze objawia się w sposób łagodny, co może być opłakane w skutkach.

Więcej dowiesz się na stronie http://derm-est.pl/alergologia/.