Nie licz na to, że wypryski występujące na twojej twarzy same w pewnym momencie magicznie znikną. Zamiast wierzyć w cud, podejdź do nich jak do choroby i zajmij się nią tak, jak to robisz w przypadku przeziębienia czy grypy. W leczeniu trądziku musisz uwzględnić specjalistyczną pielęgnację. Oto kilka wskazówek, jak należy ją ułożyć.
Etap 1 – delikatne oczyszczanie
Nie staraj się ścierać pryszczy agresywnymi kosmetykami na bazie alkoholu. Wybieraj delikatne mydła o prostym składzie, które poradzą sobie z oczyszczeniem buzi, a jednocześnie jej nie przesuszą.
Leczenie trądziku musi być systematyczne, więc wyrób sobie nawyk korzystania z żelu myjącego rano i wieczorem. Nie rób tego jednak częściej. Nie doprowadź do wysuszenia i podrażnienia skóry.
Etap 2 – złuszczanie
Raz w tygodniu pozbądź się wierzchniej warstwy naskórka, czyli wykonaj peeling, aby odblokować i oczyścić gruczoły łojowe. Uważaj jednak na peelingi mechaniczne. Są one bardzo agresywne, przez co mogą nasilić twój problem i doprowadzić do pojawienia się kolejnych wyprysków.
W przypadku cery trądzikowej znacznie lepiej od peelingów mechanicznych sprawdzą się te enzymatyczne. Jeżeli masz możliwość, by skonsultować się z dermatologiem, poproś go o przepisanie peelingu dermatologicznego – ten jeszcze efektywniej wspomoże leczenie trądziku.
Etap 3 – tonizowanie i nawilżanie
Po oczyszczeniu twarzy koniecznie musisz przywrócić jej prawidłowe pH, aby miała właściwy odczyn. W tym celu zastosuj lekki tonik, który odświeży skórę i przy okazji od razu ją delikatnie nawilży.
Pielęgnację zakończ lekkim kremem nawilżającym. Jeżeli chcesz użyć go rano, postaw na ten o właściwościach matujących, dzięki któremu skóra nie będzie wytwarzać nadmiernej ilości łoju.
Etap 4 – stosowanie preparatów punktowych
W aptekach i drogeriach znajdziesz też specjalistyczne preparaty punktowe, które polecane są w leczeniu trądziku. Korzystaj z nich zawsze, gdy tylko zobaczysz, że na twojej twarzy lub na innych częściach skóry pojawiły się nowe niedoskonałości.
Wybierając preparaty punktowe, patrz, by w ich składzie wystąpiły substancje takie jak: olejek z drzewa herbacianego, woda termalna oraz kwas salicylowy. Tego rodzaju składniki doskonale zadziałają na twoją skórę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.