Opieka nad seniorem w domu

Opieka nad seniorem stanowi dla rodziny spore wyzwanie. W większości przypadków seniorzy nie chcą opuszczać swoich domów i mieszkań. Cóż się dziwić, w końcu starych drzew się nie przesadza. Ale czy opieka nad osobą starszą w domu jest możliwa? Czy jest bezpieczna? Tak, jest możliwa i bezpieczna. Muszą być jedynie spełnione warunki ku temu.

Po pierwsze: aranżacja wnętrza domu

Senior z uwagi na wiek i doświadczenia życiowe ma problemy zdrowotne. Mieszkanie czy dom, w jakim starsza osoba przebywa musi być dostosowane do jego potrzeb. Ułatwi to nie tylko funkcjonowanie osobie starszej, ale i Opieka nad seniorem będzie łatwiejsza i mniej wyczerpująca dla osoby, która tę pracę wykonuje. Najważniejsze udogodnienia o jakie należy zadbać to warunki w łazience. Toaleta i wanna czy też prysznic muszą być dostosowane do warunków zdrowotnych seniora. Warto pomyśleć o zamianie wanny na kabinę prysznicową. Kabina powinna być z niskim brodzikiem bądź bez brodzika. Dodatkowo powinna być wyposażona w uchwyty oraz siedzisko dla wygody użytkowania przez seniora.

Dostęp do toalety nie powinien być niczym nieograniczony, tak by osoba starsza bez obawy i bez trudności mogła sama do tej toalety dojść. Praktycznym rozwiązaniem jest także zamontowanie uchwytów, by można było podeprzeć się przy siadaniu lub wstawaniu z wc. Warto też pomyśleć nad zagospodarowaniem podłóg w domu. Na podłodze nie powinno być żadnych dywaników, sprzętów, bibelotów. Należy usunąć spod nóg seniora wszystko co może grozić upadkiem. Jeśli jest taka możliwość należy usunąć także progi w drzwiach.

Po drugie: zapewnienie profesjonalnej opieki nad seniorem

Osoby starsze, zwłaszcza schorowane wymagają opieki niemalże 24 godziny na dobę. Rodzina, która ma swoje obowiązki: dzieci, pracę, nie ma możliwości siedzieć w domu z seniorem przez cały czas. Naprzeciw oczekiwaniom takich rodzin wychodzą firmy profesjonalnie opiekujące się seniorem w domu. Zatrudnione są tam specjalnie przeszkolone osoby, dzięki czemu rodzina ma gwarancję, że ich najbliższy członek rodziny jest w dobrych rękach.